Facebook Google+ Twitter

We wrześniu na planetoidę Bennu poleci sonda OSIRIS-Rex. Ma przywieźć na Ziemię próbki obiektu

NASA przygotowuje się do misji, której celem jest pobranie próbek asteroidy i sprowadzenie ich na Ziemię.

 / Fot. NASANASA zamierza wysłać sondę na planetoidę (101955) Bennu odkrytą w 1999 r. Obiekt, który zostanie wysłany w kosmos nosi nazwę OSIRIS-Rex. To akronim od Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer. Zostanie wyniesiona w przestrzeń z Przylądka Canaveral.

Bezpośrednim celem misji jest pobranie i sprowadzenie na Ziemię próbek wspomnianej planetoidy. Zebrany materiał ma dostarczyć danych do badań na temat początków Układu Słonecznego. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak powstawały planety, jak powstało życie na jednej z nich i zwiększyć swoją wiedzę o planetoidach, które potencjalnie mogłyby uderzyć w Ziemię - podaje NASA.

Sonda OSIRIS-Rex waż 2110 kilogramów. Wystrzelona zostanie wraz za rakietę Atlas V podczas 34-dniowego okienka startowego, które rozpocznie się 8 września. Do celu obiekt ma dotrzeć w 2018 r. Rozpocznie wówczas badanie planetoidy i poszukiwania miejsca optymalnego do pobrania próbek. Na pokład trafić ma od 60 do 2000 gramów materiału z powierzchni planetoidy. Zbierze go przygotowane do misji ramię robotyczne. Próbki mają wrócić na naszą planetę w 2023 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.