Facebook Google+ Twitter

We wrześniu pogrzeb kapitana Raginisa, bohaterskiego dowódcy spod Wizny

10 września, koło Wizny (woj. podlaskie) odbedzie się długo oczekiwany uroczysty pogrzeb bohaterów września 1939 r., na czele z kpt.Raginisem. Ich dokonania znane są z historii, jak również z utworu muzycznego szwedzkiego zespołu Sabaton.

 / Fot. domena publicznaWszystkich miłośników historii września 1939 roku, chciałbym zainteresować ciekawą inicjatywą, która odbędzie się koło Wizny. Jej inicjatorem i wykonawcą jest Stowarzyszenie Wizna 1939.

Stowarzyszenie zakończyło prace ekshumacyjne poległych żołnierzy w bitwie pod Wizną. Inicjatywa Dariusza Szymanowskiego pozwoliła nie tylko wyjaśnić wiele wątpliwości,ale także zrodziła kolejne pytania, na które odpowiedzi już nigdy nie poznamy.

Jest pewne, że obok przydrożnego krzyża u podnóża Góry Strękowej pochowano jesienią 1939 r. polskich żołnierzy. Opowiedzieli o tym sami świadkowie tych wydarzeń, czyli okoliczni mieszkańcy.

Jeden z nich był nawet obecny podczas pochówku żołnierzy. Dzięki zeznaniom świadka, Stowarzyszenie Wizna 1939 dowiedziało się wielu szczegółów.
Według jego relacji ciało kapitana Władysława Raginisa było ułożone pośrodku mogiły, po lewej stronie leżał szeregowiec ze schronu w Kurpikach, po prawej zaś ciało porucznika Stanisława Brykalskiego. Zwłoki porucznika zostały później ekshumowane przez jego rodzinę przed końcem 1939 r.

Przed pochówkiem ciało kapitana Raginisa zostało zrewidowane przez Rosjan. Wiadomo, że polski dowódca miał na szyi medalik. Jednakże nikt nie potrafił powiedzieć gdzie konkretnie spoczywają ciała bohaterów drugiej wojny światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Bohaterski dowódca bitwy pod Wizną z września 1939 r. kpt. Władysław Raginis zostanie awansowany do stopnia majora, a jego zastępca por. Stanisław Brykalski otrzyma stopień kapitana - informuje "Dziennik Polski".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powyższy tekst pozwala mi kandydować na dziennikarza obywatelskiego roku 2011 roku w dziale wydarzenia. Proszę o sms na nr. 7155 o treści " DOROKU.169" do 18 maja. Dziękuje za głosy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pochówek kpt. Raginisa historycznym wydarzeniem roku 2011 .Już po raz czwarty portal historia.org.pl i Muzeum Historii Polski zorganizowały Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2011.W plebiscycie wzięło udział ok. 60 wydarzeń. Pochówek kpt. Raginisa otrzymał najwięcej głosów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe, 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez pamięci nie mamy przyszłości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak naprawdę pamięć o bohaterach spod Wizny ożyła wśród młodzieży właśnie dzięki piosence Sabatonu "40:1". Cieszę się, że Pan o tym wspomniał. Poddał mi Pan pomysł na ewentualny kolejny artykuł, tymczasem zaś pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maxflow
  • Maxflow
  • 02.09.2011 21:08

Cześć wielkim Polakom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiem że koledzy z Warszawy wybierają się do Wizny

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Długo oczekiwany pogrzeb". To brzmi trochę nie za bardzo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.