Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We wrześniu pogrzeb kapitana Raginisa, bohaterskiego dowódcy spod Wizny

Karol Kossakowski
Karol Kossakowski
domena publiczna
10 września, koło Wizny (woj. podlaskie) odbedzie się długo oczekiwany uroczysty pogrzeb bohaterów września 1939 r., na czele z kpt.Raginisem. Ich dokonania znane są z historii, jak również z utworu muzycznego szwedzkiego zespołu Sabaton.

Wszystkich miłośników historii września 1939 roku, chciałbym zainteresować ciekawą inicjatywą, która odbędzie się koło Wizny. Jej inicjatorem i wykonawcą jest Stowarzyszenie Wizna 1939.

Stowarzyszenie zakończyło prace ekshumacyjne poległych żołnierzy w bitwie pod Wizną. Inicjatywa Dariusza Szymanowskiego pozwoliła nie tylko wyjaśnić wiele wątpliwości,ale także zrodziła kolejne pytania, na które odpowiedzi już nigdy nie poznamy.

Jest pewne, że obok przydrożnego krzyża u podnóża Góry Strękowej pochowano jesienią 1939 r. polskich żołnierzy. Opowiedzieli o tym sami świadkowie tych wydarzeń, czyli okoliczni mieszkańcy.

Jeden z nich był nawet obecny podczas pochówku żołnierzy. Dzięki zeznaniom świadka, Stowarzyszenie Wizna 1939 dowiedziało się wielu szczegółów.
Według jego relacji ciało kapitana Władysława Raginisa było ułożone pośrodku mogiły, po lewej stronie leżał szeregowiec ze schronu w Kurpikach, po prawej zaś ciało porucznika Stanisława Brykalskiego. Zwłoki porucznika zostały później ekshumowane przez jego rodzinę przed końcem 1939 r.

Przed pochówkiem ciało kapitana Raginisa zostało zrewidowane przez Rosjan. Wiadomo, że polski dowódca miał na szyi medalik. Jednakże nikt nie potrafił powiedzieć gdzie konkretnie spoczywają ciała bohaterów drugiej wojny światowej.

Trzecia próba ekshumacji pozwoliła określić miejsce pochówku żołnierzy. W mogile natrafiono tylko na niewielkie zgliszcza kości,m.in. śródstopia,rzepki, pojedyncze elementy kręgosłupa, kości palców, przedramienia czy fragmenty czaszki. Szczątki były przemieszane, kilka elementów znaleziono na dnie wykopu, w miejscu gdzie spoczywało ciało kapitana Raginisa. Natomiast,głównych części szkieletu nie było,gdyż zostały one dużo wcześniej ekshumowane.

Kto podjął się takiego zadania i kiedy? Wstępne ustalenia Stowarzyszenia Wizna 1939 pozwalają przypuszczać, że miało to miejsce w latach 50. w czasie ekshumacji ciał żołnierzy radzieckich (poległych podczas ofensywy sierpniowej 1944 r.)

W celu upewnienia się,czy znalezione szczątki to elementy ciała kapitana Raginisa, w Zakładzie Medycyny Sądowej w Białymstoku przeprowadzane są badania DNA. Wyniki poznamy w pierwszym tygodniu września. - Jesteśmy pewni, że w mogile był pochowany kapitan Władysław Raginis – mówi Dariusz Szymanowski, inicjator ekshumacji. - Po wydobyciu szczątków mamy też pewność, że kapitan rozerwał się granatem w schronie dowodzenia na Górze Strękowej. O wszystkim świadczą przedmioty odnalezione w mogile.

W miejscu spoczywania ciała kapitana,odnaleziono „łyżkę” od granatu obronnego oraz kilkanaście odłamków,które w wyniku wybuchu wbiły się w jego ciało. Znaleziono także drucianą pętlę, którą wyciągano ze schronu, po dwóch dniach od śmierci Raginisa (relacja świadków). Odnaleziono także cudowny medalik, który kapitan miał zawieszony na szyi, portfelik z bilonem, wieczne pióro, scyzoryk, fragment osobistego lusterka oraz fragmenty oficerskiego umundurowania i oporządzenia. Przedmioty te zostaną przekazane do Muzeum Narodowego.

10 września odbędzie się długo oczekiwana (bo aż 72 lata) uroczystość pogrzebu ekshumowanych szczątków żołnierzy Września 1939 r. Oficerów Wojska Polskiego, dowódcy "Odcinka Wizna", kpt. Władysława Raginisa oraz jego zastępcy por. Stanisława Brykalskiego.

Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łomżyńskiej ks. bp. Stanisława Stefanka odbędzie się w kościele parafialnym pw.św.Jana Chrzciciela w Wiźnie o godz.10.00. Następnie o godz. 11.30 kondukt uda się na Górę Strękową k. Wizny.

Doczesne szczątki Obrońców w asyście honorowej Wojska Polskiego zostaną złożone w mogile wojennej Miejscu Pamięci Narodowej urządzonym we wnętrzu rozbitego schronu dowodzenia, w miejscu,w którym bohatersko zginęli, dotrzymując złożonej wobec swoich żołnierzy przysięgi, że żywi nie opuszczą bronionej pozycji.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: wojewoda podlaski Maciej Żywno, marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, komendant główny straży granicznej gen. bryg. Leszek Elas, ordynariusz diecezji łomżyńskiej ks. bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji polowej Wojska Polskiego ks. biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto