Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4051 miejsce

Wędka w dłoń i na szczupaka!

30 kwietnia to ostatni dzień okresu ochronnego szczupaka w Polsce. 1 maja to dla wielu wędkarzy data inauguracji sezonu wędkarskiego. Zaopatrzeni w różnorakie przynęty sztuczne i naturalne ruszają nad wody w celu złowienia tego drapieżnika.

Szczupak pospolity / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hecht.jpgSzczupak to ryba wolnego żeru, żyje w różnych rodzajach wód, jednak najodpowiedniejsze są dla niego żyzne zbiorniki o dość niewielkiej głębokości, mocno zarośnięte roślinnością. Osiąga długość do 1,5 m i masę do około 10 kg. Okazy ponad 15-20 kg są rzadkie. Aktualny rekord Polski złowionego szczupaka według norm PZW wynosi 24,10 kg i został ustanowiony w 1976 roku! Drapieżnik ten jest rybą słodkowodną, ale może występować w słonawych wodach tolerując zasolenie do 8 promili. Wymiar ochronny szczupaka to 45 centymetrów. Ryba rośnie szybko, osiągając dość znaczne rozmiary i stanowi tym samym wyzwanie dla wędkarzy.

Esox lucius jest świetnie przystosowany do życia wodnego drapieżnika, normalnie nie jest aktywnym myśliwym, choć zalicza się do najbardziej drapieżnych ryb. Czyha w ukryciu między roślinami wodnymi i czeka na przepływającą zdobycz. W miesiącach wiosennych ryba ta przechodzi tarło na zarośniętych płyciznach, starorzeczach i zalanych łąkach. Ze względu na malejącą populację tej ryby w polskich wodach bardzo ważne jest stosowanie się do zakazu połowu tej ryby aż do 30 kwietnia. Po odbytym tarle ryba jest wygłodniała i mniej czujna, przez co staje się łakomym kąskiem nie tylko dla pasjonatów wędkarstwa spinningowego, ale także dla wędkarzy na co dzień łowiących ryby spokojnego żeru.

W wędkarstwie sportowym coraz częściej zaleca się zwracanie wolności wszystkim albo prawie wszystkim złowionym rybom ("catch and release" - czyli "złów i wypuść"). W ten sposób, dostarczając sobie wędkarskich przeżyć, jednocześnie chroni się populację danego gatunku.

Źródło: www.wprost.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.