Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33839 miejsce

Wędrówka po Roztoczu

Z dala od ruchliwych ulic miast i wydeptanych przez turystów szlaków, w południowo - wschodniej części Polski znajduje się region jeszcze nie odkryty, zwany Roztoczem.

Zdjęcie wykonane w miejcowości Obrocz na Roztoczu. / Fot. Emilia MydlakTo tu można godzinami przemierzać zielone wzgórza i wąwozy, gubić się w jodłowych lasach, zwiedzać wioski i miasteczka, w których czas zatrzymał się dawno temu. Roztocze jest wymarzonym miejscem dla ludzi, którzy poprzez kontakt z przyrodą pragną odnaleźć spokój oraz odnowić swoje siły fizyczne i duchowe.

Przy tej okazji warto odwiedzić miejsca, w których możemy zapoznać się z bogatą historią i kulturą tego regionu. W tym celu najlepiej rozpocząć wędrowanie w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego - małym miasteczku Zwierzyniec, będącym niegdyś letnią rezydencją Zamoyskich. Mało kto wie, że przebywała tu często Marysieńka Sobieska, a jej „domek na wodzie”, w okresie baroku, przekształcono w kościółek, który jest teraz znakiem rozpoznawczym Zwierzyńca.

Kościółek w Zwierzyńcu. / Fot. Emilia MydlakNie możemy pominąć wspinaczki na Bukową Górę i spaceru nad Stawy Echo, gdzie mamy jedyną okazję zobaczyć ostoję konika polskiego. Po takiej lekcji fauny i flory czeka na nas oddalona o 10 km „Zagroda Guciów” - skansen, w którym o przeszłości, zwyczajach i tradycjach, z niesamowitą pasją opowiada właściciel tego miejsca. Na terenie Zagrody znajduje się restauracja, w której po doznaniach duchowych, z chęcią spróbujemy wyrobów regionalnej kuchni, gdzie zupa z pokrzyw i pieróg biłgorajski to dopiero początek...

Z Guciowa już niedaleko do malowniczo położonego Krasnobrodu, który dzięki walorom klimatycznym stał się centrum uzdrowiskowym Roztocza, a zimą jest miejscem białego szaleństwa dla narciarzy. Miłośnicy renesansowych zabytków nie mogą nie zajrzeć do Zamościa - piętnastowiecznego grodu, wpisanego w 1992 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Najlepiej przybyć tu na wiosnę lub latem, gdy Rynek Wielki „budzi się” do życia i odbywa się wiele imprez kulturalnych, m.in. Zamojskie Lato Teatralne, Jarmark Hetamański oraz Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych.

Ostoja konika polskiego w Zwierzyńcu. / Fot. Emilia MydlakNa południowy wschód od Zamościa rozciąga się najdziksza kraina - Roztocze Wschodnie, które ze względu na przeszłość stało się jednym z najbardziej wyludnionych terenów Polski (II wojna światowa). Ekscytuje ono ludzi pragnących samotnie spędzić czas, którym niestraszne są trudne warunki i zmagania z siłami natury.

Niech zachętą do wędrówek po roztoczańskiej ziemi staną się słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas wizyty w Zamościu: „To tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. To tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Alcio
  • Alcio
  • 18.03.2011 08:01

Zachęcam do spacerku po jednej z roztoczańskich wsi:
http://www.depesza.bee.pl/page5_admw.html
Cudowne te miejsca są. Spokój, cisza, dookoła czyste lasy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące..hmm...(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2008 21:01

fajny tekst, świetne zdjęcia:) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

:-) dzieki, muszę rozczarować wszystkich, ten podstawówkowy Rogaś nie jest z Roztocza, tylko z doliny Roztoki;) a na Roztoczu jest przepięknie, w wolnej chwili zamieszczę więcej zdjęć:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:-) dzieki, muszę rozczarować wszystkich, ten podstawówkowy Rogaś nie jest z Roztocza, tylko z doliny Roztoki;) a na Roztoczu jest przepięknie, w wolnej chwili zamięszczę więcej zdjęć:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jakieś 8 lat temu byłam na roztoczu i uważam, że po mistrzowsku oddałaś klimat tych okolic, piękne zdjęcia do tego - ode mnie ogromny plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna zachęta do tego żeby wreszcie się tam wybrać i zobaczyć miejsce w którym urodził się mój tata.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem z lubuskiego...spod samej granicy..w Zamosciu nigdy nie byłem, tym bardziej w Roztoczu. Plus leci za opis który sprawił że przez chwilke planowałem wyjazd w te okolice:)..ale tam musi być pięknie. o i ten nasz podstawówkowy Rogaś:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha! Rodaczka! To chwal sie tym w profilu! :p
No i przybywajcie zastępy Nowych Miłośników Roztocz i Zamościa (w skrócie NeMRiZ)!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Rogaś z doliny Roztoki" zamieszkiwał trochę odległe tereny od Roztocza, aczkolwiek ilustracje były całkiem zachęcające;)Piękne zdjęcia..ale wiem,iż to specjalność autorki..zatem poproszę o więcej fotografii z kolekcji,które warto zobaczyć!Reklama Roztocza jak najbardziej poprawna,z pewnością zachęci czytelników do podróży...ja już się w tym miejscu zakochałam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.