Facebook Google+ Twitter

Wędrówki po Moskwie. Metro – tętniące życiem podziemia stolicy

Metro to nie tylko środek transportu, to symbol miasta, pulsujące życiem serce Moskwy, transportujące przez swoje arterie miliony pasażerów.

Symbol moskiewskiego metra / Fot. Izabela Sielecka-WytulaniTwoja prawa ręka spoczywa na kształtnym biodrze zgrabnej blondynki, lewą obejmujesz ramię uroczej szatynki, a twoja twarz zanurzona jest w pachnących włosach wysokiej brunetki. Myślisz, że znalazłeś się w raju? Nie – masz po prostu dobre sąsiedztwo w metrze w godzinach szczytu.

Ta popularna anegdota doskonale obrazuje, jak wygląda metro pomiędzy 8, a 10 rano i 18-20 wieczorem. Moskiewska kolej podziemna jest najbardziej obciążona na świecie. W 2010 r. liczba pasażerów osiągnęła 2 348,3 mln, co oznacza, że codziennie średnio przewozi się ich około 6,4 mln., przy czym w dni robocze wskaźnik ten wynosi około 9 mln. W godzinach szczytu pociągi odjeżdżają co minutę, a mimo to na peronach stale zbierają się tłumy podróżnych.

Stacja Kiyevskaya / Fot. Izabela Sielecka-WytulaniProjekty budowy metra pojawiły się już w 1875 r., jednak pierwsza linia - Sokolnicheskaya została otwarta 15 maja 1935 r. i obejmowała 13 stacji od Sakolników do Parku Kultury. Obecnie na 12 liniach o łącznej długości 301,2 km, znajdują się 182 stacje, a kolejne są w budowie. Każda linia posiada własną nazwę np. Arbatsko-Pokrowskaya (nota bene najdłuższa - mierząca 43 km), jednak zazwyczaj nazywa się je zgodnie z kolorami, którymi linie oznaczone są Stacja Komsomolskaya / Fot. Izabela Sielecka-Wytulanina mapie metra – np. stacja Twerskaya na zielonej linii.

Mieszkańcy Moskwy przywykli określać wszelkie odległości w odniesieniu do najbliższej stacji metra. Na pytanie o miejsce zamieszkania, pracy itp.
najczęściej nie usłyszymy nazwy ulicy czy dzielnicy lecz odpowiedź w rodzaju: dwadzieścia minut pieszo od stacji Warszawskaya.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Jurek
 • Jurek
 • 02.10.2011 12:50

Tacy jak ;Dzierżynski , Stalin , Beria , Bierut , Wasilewska , Kaczyński, Macierewicz, Różański , Zwolińska , nie należą do SŁOWIAN a nas SŁOWIAN za wszelką cenę skłócają i nas poróżniają !
WARO SOBIE POCZYTAĆ O Słowianach z dorzecza Morza Czarnego a żyjących w obrębie rzek : Dniepr , Boh ,Dniestr.
WARTO SOBIE ZADAĆ PYTANIE :dlaczego zapomina się o legendzie związaną z :Lechem , Czechem , Rusem ?!!!!
DLACZEGO NIEMCY POTRAFIĄ ŻYC I NOERMALNE MIEĆ STOSUNKI GOSPODARCZE I POLITYCZNE Z Rosja a nam Polsce (krajowi bratniemu i to SŁOWIAŃSKIEMU ) podstawia się kody pod nogi ?!!!!!!!!!
Jaka rolę odgrywa we współczesnym życiu politycznym w Polsce, Jarosław Kaczyński(syn Marii i Rajmunda ) ??!!!
Jest naszym obywatelem a tak nam Polsce wszędzie szkodzi !!!!!!!Wziął sobie do pomocy PiS i Tadeusza Rydzyka ( to ten co nadaje na falach przyznanych mu przez Rosję i to wojskowych częstotliwościach a wpierw w Niemczech .Podobno go wydalono , PODOBNO !!! )!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Większości Polaków zainteresowania biegną w kierunku zachodnim.
Zaniedbujemy, czy też z niechęcią odnosimy się do wschodniego sąsiada.
Trudno zapomnieć historię, to zrozumiałe.
Jednak na przyrodę, kulturę, sztukę warto spojrzeć bez tych obciążeń.
W myśl powiedzenia "co cesarskie Cesarzowi, co boskie, Bogu",
podziwiam i doceniam ich dorobek.
Bardzo interesujące informacje naszej zagranicznej DO. :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń
husaran
 • husaran
 • 01.10.2011 13:55

jurek
opluwales historie, a historii nalezy sie uczyc i wyciagac wnioski a nie opluwac (sic!)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek
 • Jurek
 • 01.10.2011 12:30

Izabelo Sielecka-Wytulani, dobrze .
Jeszcze dodam iż oplułem ale już symbolicznie Stalina gdy byłem w pobliżu jego grobu(leży jak pies pod płotem, murem Kremla nieco w prawo za mauzoleum Lenina).
Natomiast przy Wiecznym Ogniu zawsze okazuje szacunek i powagę (jest nieco dalej , należy opuścić Plac Czerwony i skręcić w lewo ).Zawsze składam swój pokłon i okazuje szacunek nieznanemu żołnierzowi - tak jak przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard Kosacz
 • Ryszard Kosacz
 • 01.10.2011 12:06

Piekny przewodnik po metrze moskiewskim, podobno najpiekniejszym na swiecie. W porownaniu z paryskim nie wspominajac tego z NY to dzielo sztuki. Minelo wiele czasu od kiedy z niego korzystalem, zdecydowanie wypieknialo, jak wszystko w Moskwie i nie omieszkam go odwiedzic jak tylko okazja na to pozwoli. I pomyslec ze w Krakowie tramwajowy jednorazowy bilet tramwajowykosztuje 2.5 PLN

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jurku proszę już tylko więcej nie pluć na nagrobki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowodiewiczy Monastyr wraz z cmentarzem jest bardzo ciekawym kompleksem. W czasie weekendów nmozna zobaczyć tam wiele par młodych, gdyż jest to jedno z miejsc, gdzie nowożeńcy chętnie się fotografują

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek
 • Jurek
 • 01.10.2011 11:24

Mogę (jako ciekawoskę )dodac , że gdy byłem pierwszy raz na cmentarzu Nowodziwiczym to ,,,,naplulem na grobowiec Wiaczysława Mołotowa(jego grób jest w bardzo bliskiej odległości od bramy głównej . Taki gest jest nie po katolicku -co mi tam .Tak okazalem mu swój szacunek za (Pakt Mołotow -Libbentrop).Po drugiej stronie rzeki Moskwa( można po niej płynąc statkiem wycieczkowym ) i zobaczyc Biały Dom jest park Czechowa -goraco polecam tam się udac .Po tej stronie jest równiez sioło cara -niczym nasze Biskupin(sporo dalejitrzeba jechac tam metrem do ostatniej stacji.
Ciekawie Pani pisze .Pozdrawiam i liczę na wiecej .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek
 • Jurek
 • 01.10.2011 11:06

Można, jeśli ktoś jest zainteresowany chodzic po nekropoliach , pójść na Cmentzrz Nowodziewiczy.Są tam wspaniałe rzeźby na pomnikach( prawdziwe dzieła sztuki z marmuru , brązu ;bohaterów,kosmonautow , lotnikow ,pisarzy ,politykow,,.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niewątpliwie Kreml w Moskwie warto zobaczyć, a szczególnie Orużejną Pałatę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.