Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19966 miejsce

Wędrujące astrolabium Kopernika

Pomnik Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w tym tygodniu doświadczył bardzo dziwnej przygody...

Zdjęcie zrobione dziś.  / Fot. Rafał KoniecznyW nocy z wtorku na środę ktoś zdewastował pomnik Kopernika - z dłoni polskiego astronoma zniknęło małe, żelazowe astrolabium. Kopernikowi pozostał jedynie cyrkiel.

Pomnik przez całe swoje bytowanie przechodził wiele ciekawych przygód. Został ufundowany przez ks. Stanisława Staszica i odsłonięty w 1830 roku. Jedna z głośniejszych akcji Szarych Szeregów rozegrała się właśnie przy współudziale tegoż pomnika. Podczas II wojny światowej Niemcy zasłonili polską tablicę własnymi, niemieckimi inskrypcjami. Wtedy właśnie Aleksy "Alek" Dawidowski spektakularnie usunął tę tablicę z pomnika. Kolejne wydarzenie związane z pomnikiem Mikołaja Kopernika znowu wiąże się z Niemcami - pod koniec II wojny światowej wywieźli go na Śląsk, gdzie miał zostać przetopiony. Na szczęście nie udało im się tego uczynić.
Zdjęcie z 2004 r. W dłoni astronoma widać astrolabium / Fot. PAP/ Szymon Pulcyn
Na szczęście historia z astrolabium zakończyła się pomyślnie, gdyż wczoraj po południu tajemniczy mężczyzna przyniósł je w worku na śmieci do Polskich Biur Konserwacji Zabytków. Pomnik odzyska swoje astrolabium za kilka dni. Teraz policja stara się ustalić kto i dlaczego przyniósł sferę do pracowni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.07.2008 16:35

Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.