Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31133 miejsce

Weekend Szlakiem Królewskiego Ponidzia

Ponidzie, kraina nad Nidą, kusi wędrowca wieloma atrakcjami, zarówno pod względem historycznym, jak i form wypoczynku. Tutaj można poczuć się iście po królewsku... dlatego warto w te strony zajrzeć.

Hotel Mateo - Stopnica, tutaj zostaliśmy zakwaterowani / Fot. "Fotogr.Ryszard Budniak"Grupa dziennikarzy oraz przedstawiciele biur podróży na zaproszenie Małgorzaty Donoch, która była koordynatorem projektu regionalnego pod nazwą "U źródeł pełnej mocy", mieli okazję uczestniczyć w kampanii promocji turystycznej 5 gmin Południowego Ponidzia, a mianowicie: Nowy Korczyn, Pacanów, Stopnica, Solec Zdrój i Wiślica. „Kraina Pełnej Mocy” , bo takie zyskało miano Królewskie Ponidzie, posiada zbiór atrakcji dających moc pełnego wypoczynku i zabaw dla całej rodziny. Położona jest nad rzeką Nidą – księżną rzek świętokrzyskich –
i Wisłą – królową polskich rzek. Program, jakim zostaliśmy przez gospodarzy objęci,
był napięty i urozmaicony, żebyśmy mogli przekazać czytelnikom choć część tego, co zobaczyliśmy oraz zachęcić ich, aby wybrali się tutaj wraz z rodzinami, gdy stoją co roku przed wyborem: gdzie jechać i jak rozwiązać kwestię finansową, która dla większości jest czynnikiem decydującym. Królewskie powitanie gości w Stopnicy / Fot. "Fotogr.Ryszard Budniak"Nasz trzydniowy „weekend” szlakiem Ponidzia zaczął się 1. października powitaniem przez wójta gminy Stopnicy Ryszarda Zycha wraz z barwnym korowodem z królem Kazimierzem Wielkim na czele – a wszystko to w wykonaniu stopnickich uczniów. Historię gotyckiego kościoła farny pw. św. Piotra i Pawła opowiedział nam miejscowy ksiądz. Kościół został wzniesiony i ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w 1362 roku jako zadośćuczynienie za zabójstwo Marcina Baryczki (kaznodziei i wikariusza katedry krakowskiej). Świątynia ta została niemal całkowicie zniszczona (aż w 80%) podczas walk w 1944 i zrekonstruowana w latach powojennych. Klasztor Sercanów / Fot. "Fotogr.Ryszard Budniak"Wrażenie zrobił na nas również zespół klasztorny oo. sercanów, którego dzieje opowiedział nam opat tutejszego klasztoru. Budynek został ufundowany przez Krzysztofa i Annę Ossolińskich w 1693 r. Nasz „pobyt” urozmaicały nam zespoły muzyczne uczniów oraz prezentacje produktów regionalnych z KGW i z gospodarstw rolnych: truskawka faworytka, przysmaki z ziemniaka, ser-strzałka, nalewki „Sosinka”.

Centrum Bajek - Pacanów / Fot. "fotog.Ryszard Budniak"Pacanów to gmina, która jest uznawana za Europejską Stolicę Bajek, stąd pochodzi legendarny Koziołek Matołek. W Pacanowie corocznie odbywa się w połowie czerwca Festiwal Kultury Dziecięcej. Jest to największa w Polsce impreza dla dzieci. Natomiast największym zabytkiem Pacanowa jest ponad 900-letni kościół p.w.
św. Marcina z Tours, wybudowany w II połowie XIII w. , a po zniszczeniu przebudowany w II połowie XVII w.
i ponownie w 1906 r., który dziś, posiadając status bazyliki mniejszej, jest Sanktuarium Jezusa Konającego. W Krainie Bajek Pacanów / Fot. "Fotogr.Ryszrad Budniak"

Regionalne przysmaki / Fot. "Fotogr.Ryszrad Budniak"Malowniczą kolorową ciuchcią przejechaliśmy szlakiem Fauny i Flory oraz Kapliczek i Świątków w gminie Solec Zdrój, która jest najstarszym polskim uzdrowiskiem, słynącym z wód siarczkowych o najlepszych właściwościach leczniczych na świecie. Stare pensjonaty, zabytkowe Sanatorium ”Hotel” z 1918r., willa „Prus” z 1918 r., willa „Jasna” z 1910 r. oraz budynek „Zdroju Soleckiego” to pozostałości starego uzdrowiska. Sztandarowym obiektem uzdrowiska Solec-Zdrój jest sanatorium i najlepsze SPA w Polsce „Malinowy Zdrój”. Malinowy Zdrój-SPA w Solcu Zdrój / Fot. "Fotogr.Ryszard Budniak"

Nowy Korczyn - powitanie gości / Fot. "Fotogr.Ryszard Budniak"Nasza przygoda i wspaniały weekend na Królewskim Ponidziu dobiegały powoli końca. W ostatnim dniu powitał nas gospodarz gminy Nowego Korczyna Wiktor Kwas. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały potrawy z fasoli. Znana wszystkim dobrze „Fasola-Piękny Jaś” jest wpisany na listę produktów geograficznych w Unii Europejskiej. Ponadto w Nowym Korczynie wart jest zwiedzenia klasztor pofranciszkański powstały w XIII w. – został ufundowany przez księcia Bolesława Wstydliwego. Niemałą atrakcją jest źródełko św.Kingi, leżące na przedmieściach gminy. Obok niego stoi malownicza XIX w. wieczna figurka. Według tradycji woda z tego źródła ma moc leczniczą, była pomocna głównie w chorobach oczu. Z Nowego Korczyna udaliśmy się do ostatniej gminy, Wiślicy, gdzie również powitał nas gospodarz - wójt Stanisław Krzak. Wiślica to jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Jak mówi tradycja miała to być stolica Państwa Wiślan, jednego z pierwszych organizmów polskich, dlatego znajduje się tutaj wiele bezcennych zabytków takich jak Kolegiata p.w. Narodzenia NMP – diecezjalne sanktuarium Matki Bożej tzw. Łokietkowej. Pod kościołem odkryto relikty wcześniejszych romańskich kościołów, m in. odsłonięto unikatową na skalę europejską gipsową posadzkę pokrytą figuralnym rytem (z ok. 1170 roku) znaną jako „Płyta Orantów”. Dom Długosza, którego nie mogliśmy pominąć, to jeden z trzech wolnostojących gotyckich tzw. Domów Długosza w Polsce (obok Sandomierza i Poznania) wzniesiony w 1460 roku staraniem Jana Długosza – kanonika wiśleckiego i sandomierskiego. Dom Jana Długosza w Wiślicy / Fot. "Fotogr.Ryszard Budniak"

Po skończonym zwiedzaniu Wiślicy, cała ekipa została zaproszona do Zajazdu Kasztelańskiego. Tradycyjnie powitał nas gospodarz gminy wraz z wiślicką kapelą. Regionalne przysmaki i potrawy, którymi nas poczęstowano, zostawią na bardzo długo w naszej pamięci smak ”Królewskiego Ponidzia”. Myślę, że w swoim i moich kolegów ze Stowarzyszenia Mediów Polskich imieniu mogę zachęcić tych wszystkich, którzy będą planować urlop wakacyjny, by udali się do Królewskiego Ponidzia. Okolice te ze względu na bogatą historię zaciekawią najbardziej Św.Kinga i lecznicze źródełko / Fot. "Fotogr.Ryszrad Budniak"„głodnego" turystę chcącego zobaczyć i zwiedzić jak najwięcej. W swojej książce „Turystyczna gmina Wiślica” autor Henryk Obcowski pisze : "Zabytki i przyroda na wiślickim Ponidziu wydawałaby się martwe bez ludzi …”. Tak, to prawda, gościnność tamtejszej ludności i ich serdeczność zaskakiwała nas bardzo pozytywnie na każdym kroku, za co im bardzo dziękujemy. Również Pani Małgorzacie Donoch, koordynatorce całego przedsięwzięcia, należą się wielkie podziękowania i wielkie brawa. Pani Małgosiu, dziękujemy za wszystko i do zobaczenia. Dziennikarze SPM / Fot. Fotogr.Piotr Żyła"

Jolanta – Maria Budniak wraz z kolegami i koleżankami SPM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ponidzie jest piękne. I piosenka Wojtka Belona w wykonaniu E. Adamiak o Ponidziu to coś pięknego. Lecz prócz zabytków jest piękna przyroda, krajobrazy i obiekty geologiczne. O tym zabrakło. A urzekają nie mniej od cywilizacyjnych atrakcji: Rezerwaty Przęślin i Góry Wschodnie k. Chotela Czerwonego, Rezerwat Skorocice - rzecz wspaniała acz bardzo zaniedbana (4 lata temu), Rezerwat Krzyżanowice; w pobliżu jest Szydłów - jeden z najwspanialszych obiektów naszego kraju, gdzie, niestety w majestacie prawa i akceptacji konserwatora dopuszczono się zbrodni zniszczenia. Dotychczas nie podjęto rozbiórki koszmarnej szkoły - czy opieka władz nad narodowym dziedzictwem tego nie zauważa?
Cieszy mnie jednak propagowanie tego regionu, gdyż naprawdę na to zasługuje.
Można też spróbować kajaków po Nidzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gospodarze postarali się goszcząc i zapewniając atrakcje.
Teraz kolej na gości; rewanż w postaci reklamy Ponidzia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo za niezwykle ciekawą i pożyteczną inicjtywę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.