Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10769 miejsce

Weekend w Gawrych Rudzie

Niedaleko Suwałk, na skraju Puszczy Augustowskiej, w Wigierskim Parku Narodowym, tuż przy jeziorze Wigry, jeziorze Staw Płociczański, jeziorze Okrągłe i jeziorze Długie Wigierskie można przyjemnie spędzić czas w małej wioseczce, słynącej ze swoich walorów przyrodniczych.

Kompleks Turystyczny „U Jawora” – posiada własną plażę i wypożyczalnię sprzętu wodnego. / Fot. Beata SzczurzewskaWioską tą jest Gawrych Ruda, kompleks wypoczynkowy przyciągający rzesze turystów. Jak podaje źródło: wigry.net.pl wieś początkowo nazywała się Rudą na Hrudzie (nazwa przyjęła się od istniejącej jeszcze przed 1668 r. rudni), a następnie od imienia Gabriela Suchockiego (pracującego rudnika) - Rudą Gawrycha albo Gawrychami (nazwa ta jest używana przez mieszkańców do dziś).

Roślinność Wigier, lilia wodna pod ochroną. / Fot. Beata SzczurzewskaOkolice Gawrych Rudy słyną z urozmaiconych, malowniczych krajobrazów, bogactwa roślin i zwierząt (wieczorami bardzo często można spotkać dziki, które z lasu pędzą na pole w poszukiwaniu pożywienia). We wsi znajduje się ładny kościół wybudowany w latach 1983-1985, a przy strudze łączącej jezioro Staw Płociczański z jeziorem Wigry stoi drewniany młyn wodny z początku XX wieku.

Wyjątkową atrakcją turystyczną jest także Wigierska Kolejka Wąskotorowa, znajdująca się w bezpośrednio sąsiadującym z Gawrych Rudą Płocicznem. Zbudowana przez Niemców, w czasie I wojny światowej służyła do przewozu drewna. Pierwotnie kursowała pomiędzy tartakiem w Płocicznie a Maćkową Rudą i Gibami, a obecnie na trasie 10 km między Płocicznem a Krusznikiem przewozi turystów.

Chętnych do plażowej piłki siatkowej nie brakuje. / Fot. Beata Szczurzewska  / Fot. Beata Szczurzewska  / Fot. Beata Szczurzewska Zdrowe powietrze, czysta woda oraz wiele atrakcji przyciągają wielu turystów. Mieszkańcy często opowiadają, jakie znane osoby tutaj przyjeżdżają, m.in. Maleńczuk z rodziną. / Fot. Beata Szczurzewska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe czy Polska potrafi takie miejsca zagospodarować? W Europie coraz ciaśniej a tu świeże powietrze i woda jak źródlana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.