Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30305 miejsce

Weekend w górach. Dwa dni w gorczańskim raju

Gorce nie są tak popularne jak Tatry, nie są tak spektakularne jak Pieniny, nie są wysokie jak Babia Góra, nie są też tak dostępne jak Jura. Gorce w swej oryginalności i dumnej wyniosłości to jedno z tych miejsc w polskich górach, których tysiące par butów jeszcze nie zadeptały. Zapraszam serdecznie na wędrówkę. Jesienną, zimową lub letnią...

Jedna ze starych chałup w Porębie Wielkiej / Fot. Marcin NowakDZIEŃ 1 - Gorce to góry położone na polskim fliszu karpackim, czyli budową i wysokością nie odbiegające od pozostałych Beskidów. A jednak czymś różnią się całkowicie. Odosobnieniem.
Za wszystkich stron otoczone głębokimi dolinami rzecznymi, tworzą swoisty bastion, inny świat, urozmaicony ekosystem. Nic tylko pojechać i sprawdzić. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1380 r. (in monten Gorcz).

Wędrówkę po Gorcach najlepiej jest rozpocząć oczywiście w jednej z miejscowości, leżących we wspomnianych dolinach. Jednak ja polecałbym szczególnie Porębę Wielką. (Obejrzyj galerię zdjeć)

Dlaczego? Po pierwsze ta mała wioska jest żywym skansenem kultury góralskiej (Zagórzanie, Lachy Sądeckie), pełnym pięknych i urokliwych starych chałup i zagród. Po drugie, od kilkunastu lat to właśnie tutaj znajduje się siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego. Pierwsza pisemna wzmianka o Porębie Wielkiej, pochodzi z 1380 roku, kiedy wyrokiem sądu królewskiego ziemie te zostały odebrane cystersom i ponownie włączone do dóbr królewskich. Przez lata miejscowość przyciągała do ogromnych jak na tamte czasy zakładów pracy: folwarku, papierni, huty szkła. W 1710 roku stała się Poręba własnością Sanguszków, a od 1751 roku do 1945 roku Wodzickich.

Widok z Czoła Turbacza w kierunku Polany na Przełęczy Długiej / Fot. Marcin NowakW górę...

Dyrekcja GPN mieści się na terenie Parku podworskiego Wodzickich z XVI w. z wiekowymi drzewami: wiązami, jaworami, lipami, modrzewiami i in. (największe z nich - tzw. wiąz Władysława Łokietka ma 6 metrowy obwód pnia), pozostałości zabudowań dworskich: lamus oraz zachowane fragmentarycznie oficyna dworska i modrzewiowy dworek Wodzickich.

Nad wsią w przysiółku Zagronie, znajduje się Muzeum Biograficzne Władysława Orkana tzw. "Orkanówka". Słynny artysta przełomu wieków tutaj się urodził i tutaj zakochał w Gorcach. Muzeum, może być naszym ostatnim przystankiem przed wyruszeniem w góry. Dojdziemy tutaj zielonym szlakiem i dalej na Turbacz lub odbijemy z Koninek żółtym i wrócimy się do szlaku niebieskiego. Tak też radzę...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Lubię Gorce, oczywiście plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

emene przyznaje rację. Pewnie wolą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

emene, no wiesz, jedno wolą namioty i gleby inni kapiele błotne:>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszny wybór :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto. Jeśli rzeczywiscie rowery to czerwiec. JEśli nie to najprawdopodobniej zima

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.09.2007 02:52

żenada, to jest wydarzenie dnia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcin, bardzo mi miło, że przewodniki okazały się przydatne :) A kiedy się wybierasz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiem, byłem :)
Nieźle się bujasz :P Po Erisach nie Erisach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

e tam google, nie ma to jak sprawdozna informacja:P
no ale wiesz, np w takiej Krynicy Górskiej jest hotel Ireny Eris i świetne spa a jak komuś się chce to i przyroda;>

takie coś miałam na myśli;] żeby był wybór;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) No i bedo Gorce zadeptane. To ja tak tylko wirtualnie - czarny szlak, czerwony szlak...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.