Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29829 miejsce

Weekend wynalazków we wrocławskiej Agorze

W miniony weekend, w klubie Agora przy Placu Piłsudskiego we Wrocławiu, odbyło się VIII Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków, Konstrukcji i Pomysłów. Jeden z wykładów poprowadził morderca, skazany na 35 lat więzienia.

VIII Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków, Konstrukcji i Pomysłów w klubie Agora we Wrocławiu. / Fot. Jarosław JakubczakNa forum kilkunastu pasjonatów-naukowców zaprezentowałoRodząca się pasja przyszłego naukowca...? / Fot. Jarosław Jakubczak kilkadziesiąt wynalazków. Niektóre z nich, jak np. nietypowy rower Ireneusza Bazana, ze zmodyfikowanym układem napędowym, to udogodnienie, które jak najbardziej można wykorzystać w praktyce. Było też wiele modeli teoretycznych, obrazujących działanie sił, pokazujących jak można uzyskać najdogodniejszy stosunek siły włożonej w urządzenie, do niekorzystnych strat (np. siły tarcia). Pokazano wiele najróżniejszych silników aerodynamicznych, o których ich konstruktorzy opowiadali z pasją. Być może, kiedyś znajdą zastosowanie w praktyce. Forum, to również wykłady, którym z zainteresowaniem przysłuchiwali się zgromadzeni uczestnicy i widzowie.

"Po Newtonie wiele rzeczy nie zostało zauważonych"


Janusz Zagórski-organizator forum. / Fot. Jarosław JakubczakJanusz Zagórski, organizator forum cieszy się, że spotkanie to nie jest kolejnym sympozjum liczących się nazwisk w świecie nauki. Podkreśla, że skupia ono przede wszystkim pasjonatów, ludzi, którzy ciągle poszukują i nie boją się przeciwstawić istniejącym prawom nauki, które znamy z podręczników fizyki.
- Po Newtonie nie zostało zauważonych wiele rzeczy. Brak wykształcenia akademickiego niektórych odkrywców, może być dodatkowym atutem. Ich umysły są bardziej otwarte na nowe doświadczenia. Nie powstrzymują ich teorie zawarte w oficjalnych podręcznikach fizyki i dzięki temu ciągle poszukują - mówi Janusz Zagórski.

Dobrym przykładem jest wynalazek Lucjana Łagiewki. Pasjonat- absolwent technikum samochodowego stworzył zderzak dynamiczny, który w znaczący sposób łagodzi skutki uderzenia podczas wypadku samochodowego. Jego wynalazek nie znalazł jednak uznania w licznych, liczących się kręgach naukowych. Niektórzy uważają, że aby działał, musiałby łamać istniejące prawa fizyki. Doświadczenia pokazują jednak, że urządzenie działa i z powodzeniem mogłoby zostać zastosowane w przemyśle motoryzacyjnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.