Facebook Google+ Twitter

Weekendowe spotkanie z koleją

  • Anna K.
  • Data dodania: 2008-09-09 10:45

Spomiędzy drzew powoli wytacza się ogromna czarna lokomotywa. Ciemny dym bucha z komina. Wtem nagle powietrze przecina przeraźliwy gwizd. Pada seria strzałów...

Przejazd zabytkowych składów podczas Parowozjady 2008 / Fot. Anna K.To żołnierze niemieccy na motocyklach ostrzeliwują pociąg. Polska załoga pociągu nie pozostaje dłużna – wywiązuje się ostra wymiana ognia. Wszędzie pełno dymu. Za chwilę Niemcy, widząc przewagę polskich żołnierzy, odjeżdżają. Pociąg toczy się dalej. Gwizdem pozdrawia zgromadzonych przy rogatkach gapiów, maszynista macha wesoło. Powoli przetaczają się wagony z żołnierzami oraz te wiozące działa i samochody wojskowe. Za chwilę cały skład znika za zakrętem.

A wszystko to można było zobaczyć w minioną sobotę, 6 września, w Suchej Beskidzkiej. Miała tam miejsce Parowozjada, organizowana przez PKP CARGO S.A. i Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce impreza, gromadząca małych i dużych miłośników kolei.

Przejazd zabytkowych składów podczas Parowozjady 2008 / Fot. Anna K.Uczestników na miejsce przywiozły z Krakowa i Zakopanego tzw. pociągi „retro” – stare, zabytkowe składy. W Suchej Beskidzkiej, po uroczystym rozpoczęciu imprezy, nastąpiła prezentacja zabytkowych lokomotyw i wagonów parowych. Poza reprezentacją Polski, przyjechała także reprezentacja Słowacji. Zgromadzeni widzowie mieli więc okazję wysłuchać informacji w języku słowackim. Po prezentacji rozegrał się konkurs sprawnościowy pomiędzy drużynami parowozowymi. Widzowie mieli okazję dostać pamiątki z imprezy, w postaci chorągiewek i smyczek do kluczy, oraz nabyć książki, czasopisma, kalendarze i puzzle, oczywiście wszystko dotyczące parowozów.

W godzinach popołudniowych odbyła się druga część imprezy, czyli przejazd zabytkowych pociągów na trasie Skawce – Sucha Beskidzka. Przejechały składy osobowe, między innymi z charakterystycznymi wagonami boczniakami, składy towarowe, z wagonami krytymi, cysternami, wagonami do przewozu gęsi, oraz pociąg wojskowy. Główną atrakcją była inscenizacją ostrzału pociągu przez zmotoryzowanych żołnierzy niemieckich.
Przejazd zabytkowych składów zgromadził zwłaszcza miłośników fotografii, którzy czatowali na jak najlepsze ujęcie przejeżdżającego pociągu. Wśród widzów spotkać można było zarówno rodziny z dziećmi, jak i prawdziwych profesjonalistów. W tłumie usłyszeć można było wspomnienia z poprzednich imprez oraz wymianę poglądów na temat parametrów technicznych.

Przejazd zabytkowych składów podczas Parowozjady 2008 / Fot. Anna KaliszewskaKontynuacja Parowozjady miała miejsce w niedziele w Chabówce. Można było bezpłatnie zwiedzić Skansen Taboru Kolejowego, przejechać się w kabinie maszynisty parowozu Tr5-65 oraz zobaczyć na własne oczy jak należało obrządzać parowóz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

;-) do usług;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za piękne pierwsze zdjęcie (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miód na moje serce;-) Anno;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kalkulatora? - Też fajnie! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Materiał przyjemny. Ja natomiast staram się unikać jakichkolwiek spotkań z rodzimą koleją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajnie :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ojejciu.......;-)))) plusssss ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa przygoda. Też chciałbym kiedyś zobaczyć parowóz w akcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.