Facebook Google+ Twitter

Węgiel w cenie. Czy Śląsk znów stanie się górniczą potęgą?

Firma HMS Niwka chce otworzyć zlikwidowaną kopalnię Niwka-Modrzejów. Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy w ciągu najbliższych siedmiu lat zainwestują 16,5 mld złotych w wydobycie węgla.

Jedna z jaworznickich szybów / Fot. UM JaworznoDziesięć lat temu biskup sosnowiecki poświęcił nową ścianę wydobywczą w kopalni Niwka-Modrzejów w Sosnowcu. Kilkanaście tygodni później kopalnia została zalana i zlikwidowana. Teraz ponownie chce ją otworzyć firma HMS Niwka.

Jak podaje "Dziennik Zachodni", niemiecki inwestor już przygotowuje projekt techniczny uruchomienia eksploatacji. Ponad miesiąc temu do prezydenta Jaworzna wpłynął wniosek z Ministerstwa Środowiska, który złożyła firma HMS. Zawierał on prośbę o uzgodnienie koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złóż "Modrzejów". Zdziwienie jaworznickich urzędników było tym większe, że okazało się, że wniosek dotyczy dużej części byłego terenu górniczego kopalni "Jan Kanty" i obejmuje eksploatację pod zurbanizowanymi i przeznaczonymi do inwestowania terenami Jaworzna.

- Odmówiłem uzgodnienia koncesji uznając ją za niezgodną z planami miejscowymi i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta - tłumaczy W24 Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. HMS wniosło już zażalenie na postanowienie prezydenta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To dopiero początek batalii, bo gra toczy się o miliony.
Czesi także planują inwestycje w Polsce. Czeski koncern OKD będzie wydobywał węgiel i metan w dwóch zamkniętych kopalniach: Dębieńsko i Morcinek.

Nie tylko zagraniczni inwestorzy są zainteresowani inwestowaniem w przemysł górniczy. W ciągu najbliższych siedmiu lat Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy zainwestują 16,5 mld złotych w wydobycie węgla. Także niebawem w Jaworznie powstanie nowy szyb Grzegorz. Inwestycja realizowana przez Południowy Koncert Energetyczny ma się zakończyć za 10 lat.

Swój renesans przeżywają też, na nowo, szkoły górnicze. Kampania Węglowa planuje w ciągu pięciu lat zatrudnić 3 tysiące nowych pracowników. Jastrzębska Spółka Węglowa jest gotowa od zaraz zatrudnić tysiąc młodych mężczyzn. Jak donosi Wyższy Urząd Górniczy, w spółkach węglowych około 70 proc. pracowników ma ponad 40 lat. Co to oznacza w praktyce? Za kilka lat większość z nich przejdzie na resortowe emerytury i brakować będzie osób, które będą mogły je zastąpić. Już teraz szacuje się, że brakuje około 5 tysięcy pracowników.

Niektórzy specjaliści porównują obecne inwestycje z latami 70. ubiegłego wieku. Wtedy wydobywano na południu 200 milionów ton węgla. Eksperci szacują również, że koniunktura na wydobycie węgla będzie się utrzymywać przez najbliższe 30 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.