Facebook Google+ Twitter

Węgierska walka o Czyste Ręce. Balazs Nagy Navarro nadal strajkuje

10 grudnia przed siedzibą Węgierskiej Telewizji Publicznej (MTV) w Budapeszcie, Balazs Nagy Navarro rozpoczął strajk przeciwko korupcji i manipulacji w mediach. Protest przyjął nazwę Tiszta Kezek (Czyste Ręce) i trwa do dziś.

 / Fot. Civertan, CC3,0„Ludzie mówią, że tak już jest, nic nie możesz zrobić. Ale czy protestowałeś? Czy próbowałeś zrobić cokolwiek? Jeśli uderzy cię szef, powiesz. Nie powinieneś na to pozwalać! A jeśli pozwalasz, nie narzekaj" - mówi Balazs Nagy Navarro, 45-letni założyciel węgierskiego ruchu Czyste Ręce, dziennikarz telewizyjny, były szef węgierskiego Amnesty International oraz przewodniczący niezależnego związku zawodowego producentów filmowych i telewizji.

Protest rozpoczął się rok temu, po skandalicznej sprawie rozmazywania wizerunku Zoltana Lomniczego (byłego szefa Sądu Najwyższego) w telewizji publicznej. Ponieważ nie podjęto wtedy żadnych kroków, aby wyjaśnić sprawę, Navarro zainicjował strajk głodowy, do którego przyłączyła się Aranka Szavuly oraz kilku innych dziennikarzy. "Jako przewodniczący związku, jako dziennikarz nie miałem innego sposobu na zwrócenie uwagi publicznej na to, co się dzieje w tym kraju” - opowiada Navarro. Protest jest reakcją na permanentną manipulację w mediach, której według Navarro, dopuszczają się pracownicy mediów związani z wszystkimi opcjami politycznymi. W tym przypadku są to ludzie związani z partią Victora Orbana. Sprawa sędziego była jedynie zapalnikiem.

27 grudnia oboje z Aranką zostają zwolnieni z pracy, cztery dni później ogłaszają powstanie ruchu Tiszta Kezek, którego na stronie Facebookowej polubiło ponad 3 tys. osób.

W ciągu roku trwania protestu 3 razy podejmowane były próby usunięcia członków ruchu sprzed budynku MTV. Protestujący śpią tam na zmianę w przyczepach kempingowych.

8 października Navarro i Szavuly otrzymali w Lipsku nagrodę za wkład w walkę o wolność mediów (przyznawana w rocznicę rozpoczęcia pokojowej rewolucji w 1989). W Viarregio otrzymują międzynarodową nagrodę dla reportera roku we Włoszech.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.