Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8079 miejsce

Węgierski Klaster Turystyczny -wywiad z Alicją Udvari

Udvari Alicja przed 8 laty zamieszkała na Węgrzech. Kierunek emigracji (jak to często bywa) wyznaczyło serce. Męża Węgra zapoznała w Niemczech.

 / Fot. Wiesław Urbańczyki Udvari Alicja przed 8 laty zamieszkała na Węgrzech. Kierunek emigracji (jak to często bywa) wyznaczyło serce. Męża Węgra zapoznała w Niemczech. Mimo niewątpliwie łatwiejszego (z finansowego punktu widzenia ) życia i możliwości zarobkowych w Niemczech podjęli decyzję o wyjeździe. Nie ukrywa, że oboje źle się czuli w tym kraju. Miłą niespodzianką już od pierwszych dni był kontakt z Węgrami. Krótko podsumowując: bycie Polakiem na Węgrzech to atut a nie podstawa do dyskryminacji i złego traktowania. Węgrzy to kraj propolski :-) czego dowody znajdziemy również analizując historię kontatów obu krajów.
Czym jest klaster turystyczny, co daje jego stworzenie?
Węgierski klaster turystyczny skupia 4* i 3* hotele wellness & conference ( w zdecydowanej większości z regionu Węgier północno -wschodnich),pensjonaty oraz współpracujących z nimi wybitnych winarzy regionu egerskiego . Powstał w maju 2012 roku zaś 6 miesięcy później uzyskał dotację unijną w wysokości 55 mln HUF na realizację wyznaczonych celów .
Motywacją do powstania klastra była potrzeba wspólnego zaistnienia na rynku węgierskim i zagranicznym, stworzenie jednolitego systemu informacyjnego, uczynienie go dostępnym dla gości i partnerów, obniżenie kosztów uzyskania przychodu, zwiększenie przychodu, maksymalne wykorzystanie zasobów.
Celem działalności jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej podmiotów członkowskich klastra, poprzez promowanie walorów turystycznych regionu Węgier północno-wschodnich , ze szczególnym uwzględnieniem bogato występujących tu źrodeł termalnych wód leczniczych i kultury winiarskiej. Zadaniem docelowym jest oczywiście zwiększenie przychodów i zysków członków klastra przy jednoczesnej minimalizacji lub utrzymaniu na dotychczasowym poziomie kosztów uzyskania przychodów.
Jakie są zalety klastra z punktu widzenia przyszłych partnerów z Polski?
Klaster wyznaczył sobie za cel aktywizację kontaktów turystycznych polsko-węgierskich i między innymi z tego powodu znalazłam w nim zatrudnienie :-). Dzięki temu naszym polskim partnerom gwarantujemy obsługę w języku polskim. Kontakt ze mną wystarczy aby, uzyskać ofertę cenową od kilku hoteli jednocześnie. Poza tym ofertę tę charakteryzuje kompleksowość. Nie ogranicza się bowiem do cen za zakwaterowanie ale zawiera również informacje o danym regionie , propozycje programowe jak też propozycje degustacji win u naszych wyśmienitych winiarzy. I podkreślam: w języku polskim!!!
Jak się kontaktować z Tobą?
Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 kontakt ze mną : Udvari Alicja
komórka:+36 70 433 5917
e-mail: info@hotelklaszter.hu
Web: www.hotelklaszter.hu
skype: turisztikaihotelklaszter
Czy są jakieś minusy klastra?
Forma zrzeszenia jako klaster ma na Węgrzech trochę złą sławę. Wg mnie nastąpił przesyt tą formą, niejednokrotnie ją nadużywano koncentrując się wyłącznie na możliwości uzyskania dotacji unijnych na działalność pod sztandarem ,,klastra,, . Po otrzymaniu dofinansowania wiele klastrów ( oczywiście nie tylko turystycznych ) faktycznie zaniechiwało efektywnej działalności a ich prezesowie znikali. W tej sytuacji przed nami stoi poważne wyzwanie: udowodnienie, iż nasz klaster nie powtórzy negatywnych schematów. Naszą ambicją jest uzyskanie statusu najaktywniejszego klastra turystycznego na Węgrzech, którego praca wymiernie przyczyni się do wzrostu obrotu turystycznego na terenie objętym działalnością klastra (głownie w turystyce zdrowotnej i enoturystyce).
Co udało Wam się już osiągnąć?
Oprócz stałego promowania Węgier, najatrakcyjniejszych ich walorów znanych już Polakom staramy się też zapoznać z atrakcjami Polakom absolutnie nieznanym. Pierwszym przykładem jest Mofetta w miejscowości Mátraderecske. Wydostawanie się na powierzchnię ziemi gazów podziemnych jest częstym zjawiskiem
powulkanicznym. Gazy te przez skórę dostają się do naszego organizmu i poprzez układ krążenia wywierają działanie lecznicze. Geolodzy nazywają powyżej opisane zjawisko MOFETTĄ. Mofetta może mieć różny skład w zależności od warunków geologicznych. Na Węgrzech jedynym miejscem wydostawania się gazów na powierzchnię ziemi jest Mátraderecske.
Miejscowość położona jest na północno- wschodniej stronie Gór Mátra , 120 km od Budapesztu, 30 km od Egeru, zamieszkana jest przez 2100 mieszkańców, bogata w skarby natury (skład wody w kąpielisku jest zbliżony do wód terenów Bükkszék) znajdziemy tu czyste powietrze i imponujące panoramy.
Zabiegi mają charakter kuracji – jeden zabieg dziennie , bez przerwy (od poniedziałku do niedzieli) przez 15 dni. Przy pierwszym zabiegu pacjent siedzi 15 minut po pas w gazie, w trakcie następnych zabiegów po 25 minut. Przepływ gazu jest stały, jego poziom wskazuje gasnąca świeczka. Podczas zabiegów zapewniona jest stała opieka personelu medycznego oraz lekarza. Zalecana jest sportowa odzież bawełniana oraz obuwie otwarte, ale dobrze trzymające się na nogach.
W jakich chorobach mogą być wykorzystywane zabiegi mofetta?
Zabiegi doskonale sprawdzają się w leczeniu przewlekłych chorób naczyń i układu limfatycznego kończyn, chorób naczyniowych związanych z cukrzycą, po operacjach żył, sympatektomii, poszerzaniu żył, czy wszczepieniu stentu .Pozytywne wyniki osiąga się też w leczeniu objawu Raynauda. Wśród chorób naczyń obok przewlekłej niewydolności żył, zakrzepów, czy zaburzeń układu chłonnego, znaczna poprawa może nastąpić także w przypadku ciężko i powoli gojących się owrzodzeń kończyn. Zabiegi poleca się w leczeniu przewlekłych chorób układu ruchu .
Przeciwwskazania do korzystania z zabiegów mofetta: niewydolność układu krążenia, angina pectoris, zawał, do trzech miesięcy po wylewie, skłonność do zakrzepów. Przeciwwskazaniem może okazać się również zator płuc, choroby zapalne oraz wszelkie choroby wiążące się z utratą przytomności. Zabiegom nie mogą się poddawać kobiety w ciąży oraz w trakcie menstruacji. Nie ma naukowo potwierdzonych danych o zabiegach przeprowadzanych na pacjentach poniżej 14 roku życia.
Gaz w Mátraderecske zawiera: 1,61 tf% tlenu (O2), 7,13 tf% azotu (N2), és 5,11 tf% metanu (CH4) Wysoka jest także wartość radonu, radioaktywność wynosi: / 222 Rn / 125 kBq / m3.

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu zadowolonych turystów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.