Facebook Google+ Twitter

Węgierski prezydent, który popełnił plagiat, podał się do dymisji

Prezydent Węgier Pal Schmitt mimo wcześniejszych zapewnień, ustąpił ze stanowiska. Prawdopodobnie na taką decyzję miały wpływ wystąpienia niechętnych mu opozycjonistów oraz afera wokół popełnionego przez Schmitta plagiatu.

Sonda

Czy popełnienie plagiatu dyskwalifikuje prezydenta?

Węgierski prezydent Pal Schmitt (w środku) / Fot. PAP/EPA/LASZLO BELICZAYUznanie Pala Schmitta przez Uniwersytet w Budapeszcie za winnego popełnienia plagiatu przy pisaniu pracy doktorskiej, podsyciło niechęć do jego osoby wśród części węgierskiego społeczeństwa oraz polityków opozycyjnych. Sympatycy liberałów i skrajnej prawicy demonstrowali wyrażając tym samym dezaprobatę dla prezydenta.

Pal Schmitt nie uznał za właściwe, by łączono decyzje władz uczelnianych z zajmowanym przez niego stanowiskiem. Jednakże jak oświadczył dzisiaj w węgierskim parlamencie: "Głowa państwa jest ucieleśnieniem jedności narodu. W obecnej sytuacji czuję się więc zobowiązany zwrócić mandat prezydenta" - mówił, jak podaje gazeta.pl.

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa (SOTE) w Budapeszcie Tivadar Tulassay, który uzasadniał uznanie za plagiat pracy Schmitta, również podał się do dymisji. Swoją decyzję powziął w związku z "odczuwalnym spadkiem zaufania" do swojej osoby.

Na początku roku tygodnik "Tydzień w gospodarce światowej" (HVG) poinformował, że w przypadku dysertacji prezydenta Schmitta można mówić o plagiacie. Większość z 250-stronicowej pracy na temat igrzysk olimpijskich, okazała się być "ściągnięta" z pracy bułgarskiego historyka Nikołaja Georgiewa i niemieckiego socjologa Klausa Heinemanna.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

red
  • red
  • 03.04.2012 11:55

Z nadania Narodu węgierskiego i Naród Węgierski go zmusił do dymisji .To nie co w Polsce trzeba siłą wywozić na taczkach! Naród Węgierski nie toleruje dziadostwa. My powinniśmy brać przykład.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elf
  • elf
  • 03.04.2012 10:53

Pan prezydent był z nadania Orbana , to są ci nieskazitelni prawicowcy . 65 % Węgrów niezadowolonych ze swojego życia -- badanie eurostatu !

Komentarz został ukrytyrozwiń
gucio
  • gucio
  • 03.04.2012 07:51

zamach juz dawno zostal potwierdzony.dwie detonacje na pokladzie samolotu to dwie butelki szampana i blasik w kokpicie wywierajacy nacisk i brzoza ktora miala byc z papieru a byla z drewna i sztuczna mgla na lotnisku i...i...i...i lech zachwycajacy sie leninem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tak będzie
  • tak będzie
  • 02.04.2012 20:40

Coraz więcej wiemy o zamachu smoleńskim bo tak już trzeba mówić. Nukowcy Polscy już przełamali strach . Chcą prowadzić dwa niezależne śledztwa. Powstaną dwa zespoły. Jest nadzieja że wkrótce zamach zostanie potwierdzony!

Komentarz został ukrytyrozwiń
obywatel
  • obywatel
  • 02.04.2012 20:36

A kiedy Bronka wypir.... za wspieranie WSI. A Tuska za katastrofę smoleńską i agenturalną działalność na rzezcz Moskwy?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rzep
  • Rzep
  • 02.04.2012 20:07

A dlaczego Kaczyńscy zachwycali się Leninem ? Tata komuch kazał ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irena K
  • Irena K
  • 02.04.2012 20:02

Za komuny Prezydent Węgier by nadal twierdził że napisał sam, a komuchy by go wspierali . Kłamstwo by tryumfowało, tylko czasy się zmieniły komuchy przeszli wraz z liberałami na długoletnie wczasy.Tak zrujnowali
gospodarkę że Węgrzy im tego nawet za sto lat nie wybaczą! Orban jest ukochanym przywódcą Węgrów!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 02.04.2012 19:54

Dwa dni temu powiedział ,że nie ma powodu podawać się do dymisji bo to było 20 lat temu . Dlaczego zmienił zdanie ? Kto go zmusił ? To za " komuny" zdobywał medale sportowe .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irena K
  • Irena K
  • 02.04.2012 19:54

Zrobimy porządek w Polsce - nie ma innego wyjścia ,inaczej utoniemy w chaosie. Zresztą krach tuż tuż....

Węgrzy powinni być dla nas wzorem .Byłam nad Dunajem niedawno przez dwa tygodnie,Węgrzy są szczęśliwi oddychają pełną piersią ... jak ja im zazdroszczę!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rzep
  • Rzep
  • 02.04.2012 19:47

Pan Kaczyński powiedział ,że będzie drugi Budapeszt i to wystarczyło aby każda zbrodnia , kompromitacja została wybaczona , rozgrzeszona . Zero refleksji . Najprościej opluwać swoich , to czynią " prawdziwi patrioci" Polacy . ŻENADA . W Polsce nigdy nie będzie dobrze .......to dziki kraj !!!!