Facebook Google+ Twitter

Węgierski prezydent utracił tytuł doktora. Popełnił plagiat

Prezydent Węgier Pal Schmitt popełnił plagiat w swej pracy doktorskiej sprzed dwudziestu lat. Decyzją Uniwersytetu Medycznego w Budapeszcie odebrano politykowi tytuł. Niewykluczone, że Schmitt poda się do dymisji.

Pal Schmitt - Budapeszt, 08.01.2011 / Fot. Europa Pont/Wikipedia/Creative Commons 2.0Na początku roku węgierskie media donosiły, że praca doktorska węgierskiego prezydenta zasługuje na uzasadnioną wątpliwość. Tematem dysertacji Schmitta były igrzyska olimpijskie, zaś jako autora znakomitej większości materiału wskazywano bułgarskiego naukowca Nikołaja Georgiewa. Mimo zaprzeczeń węgierskiego prezydenta, specjalna komisja uniwersytecka wykazała, że "doktorat jest oparty w dużej mierze na dosłownym tłumaczeniu", co przytacza wprost.pl.

Tłumaczenie dokonane przez Pala Schmitta w 1992 roku, jest zapożyczeniem z opracowania Georgiewa, jakie sporządził w języku francuskim oraz posiłkowaniem się w podobny sposób pracą niemieckiego socjologa Klausa Heinemanna. Jak podliczono, 197 z 215 stron pracy prezydenta jest "dosłownym tłumaczeniem".

Władze Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa podjęły decyzję o pozbawieniu Schmitta stopnia naukowego. 33 członków senatu uczelni było za odebraniem tytułu naukowego, zaś czterech wyraziło zdanie przeciwne.

Węgierski prezydent ma za sobą doświadczenie jako deputowany do Parlamentu Europejskiego (2004-2010) oraz wspaniałe osiągnięcia sportowe. Pal Schmitt dwukrotnie zdobywał olimpijskie złoto jako szermierz (1968, 1972).

Jeszcze kilka dni temu media donosiły o oczyszczeniu Schmitta z zarzutów (np. rp.pl, Polska Times, Polskie Radio i in.). Od kilkunastu godzin mówi się jednak o wstydzie i oszustwie, co może skutkować dymisją prezydenta Węgier. Być głową europejskiego państwa nie jest lekko.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Póki co, rozumiem, że pseudonim jest w swoim znaczeniu wyróżnikiem odnoszącym się do ontologii.

@agata.bajda

"nasz by nie zrezygnował.Prof.Bartoszewski ps. Bydło cieszy się szacunkiem u jemu podobnych . Podobnie mgr Kwaśniewski i inni."

Komentarz został ukrytyrozwiń
agata.bajda
  • agata.bajda
  • 02.04.2012 18:52

nasz by nie zrezygnował.Prof.Bartoszewski ps. Bydło cieszy się szacunkiem u jemu podobnych . Podobnie mgr Kwaśniewski i inni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jakub W
  • Jakub W
  • 30.03.2012 14:29

Węgrzy czyszczą u siebie polityczne przedpole ,usuwają ,wszelkie ścierwo po, post komunistach i liberałach .robią generalny remont. Wszelkie dziadostwo usuwają ,tworząc państwo demokratyczne i państwo prawa. My też musimy to zrobić by żyć jak Pan Bóg przykazał - według dekalogu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.