Facebook Google+ Twitter

Węglowi heretycy

Śmieszyli mnie zawsze niekatolicy pragnący wymusić na kolejnych papieżach i dostojnikach kościelnych wygodne dla siebie deklaracje dotyczące prezerwatyw, homoseksualistów, czegokolwiek.

Równie dobrze mógłbym zażądać od polskiego czy dowolnego innego muftiego, żeby dał sobie spokój z tym alkoholem, bo piąteczek, piątunio, idzie lato i strzeliłbym sobie wieczorem piwko. Tyle że grzech, jako (w uproszczeniu) występek przeciwko Bogu, jest pojęciem z dziedziny wiary i religii; nie czując się przynależnym do danej religii, nie popełniam ze swojego punktu widzenia grzechu. Co zresztą wcale nie wyklucza późniejszych wyrzutów sumienia, jeśli uznam, że zrobiłem coś złego. Choćbym więc miał się minąć z 72 hurysami, to piwko sobie strzelę. I nie mam pretensji do muzułmanów, że im się to nie podoba, choć wielu elementów ich wierzeń również mógłbym się pewnie uczepić (a nawet, ze swojego punktu widzenia, określić je mianem grzesznych).

Kłopot zaczyna się, gdy niewygodne dla nas rzeczy mówić zaczyna głowa Kościoła, z którym się mniej lub bardziej utożsamiamy. Rzeczywiście, kompetencje Ojca Świętego Franciszka w dziedzinie ekologii mogą budzić wątpliwość. Rzeczywiście, pytać można czy ostatnia encyklika porusza najbardziej palące w tej chwili problemy. Rzeczywiście, w obliczu niesławnego wycieku treści korespondencji pomiędzy klimatologami, można mieć wątpliwość co do realności i wagi zagrożenia.

Tyle, że… Czy w tym wszystkim nie ulegamy trochę tej pokusie chciejstwa z pierwszego akapitu? Czy nie za bardzo chcemy, aby papież zawsze i w każdej sprawie myślał dokładnie tak jak my? (tym bardziej, gdy jego słowa nie mają charakteru dogmatycznego) Czy nie zbliżamy się w ten sposób zbytnio do szeregu tych mędrków, którzy, będąc poza Kościołem, chcą być bardziej papiescy od papieża? Czy wreszcie może być dla katolika coś bardziej „niewygodnego” w treści niż Dekalog, którego przykazania tak chętnie łamiemy, wierząc przecież w ich sens? Coś bardziej „niewygodnego” niż Ewangelia, która każe przebaczać 77 razy? Nie odpowiadam, zostawiam pod rozwagę…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Pawle Chystus tworząc Kościół i kościóły (zreszta Mahomet także swoje muzlmańskie meczety) dał podwaliny instytucji która przetrwał już ponad 2 tysiące lat i mającej jak widac dośc trwałe zasady finansowania się z darów wiernych i to miałem na mysli a nie analizy kursów giełgowych, zresztą może warto sobie przypomnieć przypowieść o panu ktory kazał swoim sługom pomnozyć swoje fundusze *waluta: talenty) gdy wyjechał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Koran" podobno podaje najpewniejsze kursy, aż po rozziew i nieciągłość Gutenberga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego tak dąży się do ograniczenia zużycia węgla a nie ropy naftowej a wlaściwie pochodzącej z niej benzyny? Nie będę analizował tej kwestii, ale zgłaszam wątpliwości. Co do tego co kto głosi to Ewangelia jest źrodlem wiedzy o wielu sprawach, np om przyczynach wojen, o finansach, wreszcie o podejsciu do natury. Nie wiem czy Franciszek spojrzal na nią pod tym kątem. Felieton powyższy jest napisany lekko czy żartobliwie, za co dziękuję ale myslę że daje także pretekst do poważnej refleksji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się. Nie można zjeść ciastko i mieć w garści ciastko.
Problem - sprawa jest globalna. I w tym celność encykliki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor zdaje się zapominać, że słowa hierarchów kościelnych skierowane są do wszystkich, nie tylko do wierzących. Inaczej idea ewangelizacji nie miałaby sensu.
A skoro do wszystkich, to pojawia się odpowiedź, również od niewierzących.
Czują się ( nierzadko słusznie) atakowani i sami ( nierzadko niewybrednie) atakują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kluczem do rozwiązania powyższych rozważań jest to, że Bóg stworzył człowieka "na obraz i podobieństwo swoje". Jakakolwiek myśl, która zrodzi się w tej czy innej głowie, nie jest więc suwerenną i nie pozostaje bez kontroli Stwórcy i według zasad wiary nic tego faktu nie jest w stanie zniwelować. Nawet jakaś czcza gadanina o jakiejś "wolnej woli".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.