Facebook Google+ Twitter

Węgry: Awaria siłowni jądrowej 100 km od Budapesztu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-05 22:15

W węgierskiej siłowni jądrowej w Pecs - 100 kilometrów na południe od Budapesztu, doszło do awarii. Jak zapewniło kierownictwo elektrowni, nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.

Awaria nastąpiła podczas prac remontowych na jednym z bloków, a jej przyczyną było przerwanie liny nośnej wyciągarki pracującej nad otwartym reaktorem. W wyniku awarii przyrządy pomiarowe spadły do wnętrza reaktora.

Incydent sklasyfikowano na drugim poziomie w ośmiostopniowej, międzynarodowej skali anomalii. Kierownictwo siłowni twierdzi, że radiacja na zewnątrz utrzymuje się w dopuszczalnych normach, a pozostałe trzy bloki pracują normalnie.

Na miejsce awarii przybył premier Węgier Gordon Bajnai, aby osobiście zapoznać się z sytuacją. Elektrownia w Pecs, która dostarcza 40 procent krajowego zapotrzebowania na prąd, jest wyposażona w rosyjskie reaktory.

Do podobnej awarii doszło w roku 2008. Jej przyczyną była wówczas nieuwaga pracowników, którzy podczas prac remontowych pierwszego bloku pozostawili otwarte drzwi śluzy powietrznej, co spowodowało obniżenie podciśnienia wewnątrz siłowni.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.