Facebook Google+ Twitter

Węgry: Beatyfikacja bp Zoltana Meszleniego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-31 18:51

Arcybiskup Angelo Amato ogłosił błogosławionym węgierskiego biskupa Zoltana Meszleniego. Hierarcha zamęczony przez komunistów w marcu 1951 roku jest drugim węgierskim biskupem-męczennikiem, wyniesionym do chwały ołtarzy po II wojnie światowej.

Arcybiskup Angelo Amato podkreślił, że przyszły błogosławiony zginął za wiarę, której nienawidzili jego oprawcy. ,,Przyczyną jego męczeństwa było odium fidei, nienawiść do Jezusa, Ewangelii, Kościoła. To misterium zła, które rodzi nienawiść, zostawiając za sobą śmierć, zniszczenie i niewypowiedziane cierpienie" - mówił arcybiskup Amato.

Także prymas Węgier w homilii zwrócił uwagę, że współcześnie wierzący wystawiani są na różnego rodzaju próby. Odpowiedzią na to powinna być wierność sumieniu i chrześcijańskiemu powołaniu, czego wzór - tak w rzeczach małych, jak i wielkich - dał nowy błogosławiony - zaznaczył duchowny.

Biskup Meszlenyi był prawą ręką prymasa Węgier Justiniana Seredya. Wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, gdy władzę w kraju przejęli komuniści, rozpoczął się bardzo trudny okres w dziejach tamtejszego Kościoła.

W 1945 zaczęły się prześladowania księży, w 1948 aresztowano i w procesie pokazowym skazano na karę śmierci, zamienioną później na dożywotnie więzienie, kolejnego prymasa kardynała Józsefa Mindszentya.

W 1950 agenci węgierskich służb specjalnych aresztowali biskupa Meszlenyiego i wywieźli go do cieszącego się ponurą sławą obozu koncentracyjnego w Kistarcsa pod Budapesztem. Przez pół roku był bity, głodzony i brutalnie przesłuchiwany. Oprawcy nie zdołali go jednak złamać. Hierarcha zmarł z wycieńczenia 4 marca 1951 roku w wieku 59 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.