Facebook Google+ Twitter

Węgry: Dodatkowe środki bezpieczeństwa przed obchodami Wiosny Ludów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-14 13:52

Węgierska policja została postawiona w stan gotowości przed jutrzejszymi obchodami 161. rocznicy Wiosny Ludów. W samym Budapeszcie zaplanowano 125 rocznicowych spotkań, w tym 12 antyrządowych protestów. Ulice Budapesztu patrolują funkcjonariusze policji. Plac Kossutha przed parlamentem gdzie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz państwa, został zatarasowany barierami.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się na Placu Kossutha wciągnięciem na maszt flagi państwowej, a potem przeniosą się pod Muzeum Narodowe i pod pod pomnik węgierskiego poety Sandora Petofiego.

Prawicowa opozycja, która domaga się ustąpienia premiera i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych, zamierza zbojkotować uroczystości. Skrajna prawica zaplanowała kilka demonstracji. Jedna z nich odbędzie się w centrum miasta na Deak Ter. Na Placu Bohaterów będą przysięgać członkowie Węgierskiej Gwardii Narodowej - paramilitarnej organizacji skrajnie prawicowego ugrupowania Jobbik.

Węgierskie radio poinformowało, że policja odnalazła kilka butelek z koktajlem Mołotowa przy budapesztańskiej bazylice św. Stefana. Bazylika to największy kościół na Węgrzech, który może pomieścić 8 tysięcy wiernych.

Obchody węgierskiej rocznicy Wiosny Ludów od kilku lat odbywają się w atmosferze antyrządowych protestów. Przed dwoma laty podczas składania kwiatów u stóp pomnika Petofiego w stronę premiera posypały się jajka, butelki i kamienie. Wieczorem doszło do starć demonstrantów z policją, w których 7 osób zostało rannych. Stawiano wtedy barykady, podpalano samochody.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.