Facebook Google+ Twitter

Węgry dostaną 25 miliardów pożyczki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-29 10:55

Międzynarodowe instytucje udzielą Węgrom pożyczki. Pieniądze te mają ustabilizować węgierski budżet i pomóc w walce ze skutkami kryzysu finansowego.

Węgrzy starali się o uzyskanie pożyczki od kilku tygodni. 15,7 miliarda dolarów otrzymają od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Unia Europejska da 8 miliardów, a Światowy Bank 1,3 miliarda dolarów. Zdaniem analityków, pożyczka przywróci zaufanie zagraniczych inwestorów, którzy z tygodnia na tydzień pozbywali się węgierskich aktywów.

Kryzys finansowy szczególnie silnie dotknął Węgry, ze względu na wysoki deficyt budżetowy i dużą zależność od finansowania z zagranicy. Zadłużenie Węgier sięga niemal 100 miliardów euro. Od połowy lat 90., węgierskie rządy prowadziły bowiem politykę opartą na finansowaniu długiem zagranicznym. Szef lewicowego rządu premier Ferenc Gyurcsanyi zaś ujawnił fakty związane z katastrofalnym stanem finansów publicznych dopiero po wyborach 2006 roku.

Wysokość pożyczyki skrytykowała partia Fidesz Viktora Orbana. Zdaniem prawicy, Węgry nie powinny negocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który w zamian za udzielane pożyczki żąda dużych restrykcji budżetowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.