Facebook Google+ Twitter

Węgry: korporacje idą na wojnę z Orbanem

Zaostrza się konflikt rządu węgierskiego z korporacjami. Zachodnioeuropejskie firmy wystąpiły do KE o ukaranie Węgier za nierównomierne rozłożenie obciążeń podatkowych.

Victor Orban. Creative Commons Attribution 2.0 Generic / Fot. EPPRząd Victora Orbana naraził się sektorowi bankowemu, energetycznemu, telekomunikacyjnemu oraz handlowi wielkopowierzchniowemu. Żeby ratować budżet państwa i zahamować falę bankructw małych i średnich przedsiębiorstw Fidesz zwiększył podatek dochodowy dla kolosów i wprowadził jednolitą 16 proc. stawkę PIT. Dzięki temu deficyt budżetowy obniżył się do najniższego poziomu od 6 lat a PKB Węgier wzrósł w III kw. 2010 mocniej od wstępnych wyliczeń, gdyż średnie przedsiębiorstwa zaczęły wydobywać się ze spirali zadłużenia.

W obniżeniu wydatków państwa pomogła także radykalna kuracja odchudzająca w administracji państwowej - pracę straciło 30 tysięcy pracowników z 690 tys. tam zatrudnionych.

Trzynaście wielkich koncernów niemieckich, austriackich, holenderskich, francuskich i czeskich zaapelowało do Komisji Europejskiej o ukaranie Węgier, którym zarzucają podjęcie działań sprzecznych z wolną konkurencją.

Wcześniej firmy ratingowe obniżyły wiarygodność finansową Węgier, co może się negatywnie odbić na rynkach finansowych całego regionu, w tym na polskiej złotówce. Ekonomiści Fideszu uspokajają: "inwestorzy nie będą na dłuższą metę zainteresowani w atakowaniu własnego kapitału zainstalowanego w Europie środkowo-wschodniej".

Reformom prawicy na Węgrzech towarzyszyło zneutralizowanie mediów korporacyjnych, które od samego początku torpedowały poczynania Orbana.

Węgry zasłynęły tym, że jako jedyny kraj w zapaści gospodarczej wymówiły pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego, po skorzystaniu z pakietu wartego 25 mld euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

optymista
  • optymista
  • 05.01.2011 11:49

Życzę z całego serca,by Orbanowi powiodły się prawdziwe reformy i odnowa Węgier.Niech Pan robi swoje i nie ogląda się na stado hien,którym oderwał Pan ryje od koryta i dał nadzieję narodowi.BRAWO,BRAWO,BRAWO!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zakompleksiony kurdupel
  • zakompleksiony kurdupel
  • 04.01.2011 19:40

do nas, do nas panie Orban.... zaraz pisowskie kundle popodwijaliby ogony i przestali bez przerwy ujadać

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zofia Niekrasz
  • Zofia Niekrasz
  • 04.01.2011 18:30

Sławomir Skrzypek też chciał rezygnacji z MFW, bo tak naprawdę jest to lichwiarstwo, żeby nie nazwać tego po imieniu zło......... . Czy Polacy zmądrzeją i poprą ludzi, którzy chcą dla naszego kraju coś zrobić, jak Orban dla Węgier ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
T. Kossobucki
  • T. Kossobucki
  • 04.01.2011 18:03

Panie Orban rób pan swoje,nie patrz na komuszków , latarń na Węgrzech jest chyba dużo.Powodzenia

Komentarz został ukrytyrozwiń
Arnold Boczek
  • Arnold Boczek
  • 04.01.2011 15:52

Proponuję poszukać Polaka o charakterze premiera Orbana i zatrudnić go do ratowania polskiej gospodarki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.