Facebook Google+ Twitter

Węgry: Ministrowie będą mieli niższe pensje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-18 22:19

Deputowani węgierskiego parlamentu zatwierdzili propozycję premiera Gordona Bajnaia dotyczącą obcięcia płac członków rządu w związku z kryzysem finansowym w kraju. Program rządu obejmujący więcej tego rodzaju restrykcji spotkał się z aprobatą przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Deputowani obniżyli płace ministrów o 15 procent od 1 czerwca tego roku. Premier i członkowie rządu zrezygnowali również z dopłat do urlopów i premii jubileuszowych. O połowę zredukowano również liczbę planowanych podróży służbowych.

Wnioskując o redukcji płac najwyższych urzędników państwowych premier argumentował, że kosztami restrykcyjnego pakietu oszczędnościowego muszą być obciążeni wszyscy Węgrzy. W celu ożywienia gospodarki rząd premiera Bajnaia planuje zwiększyć podatek VAT, zamrozić pensje w budżetówce i zredukować wydatki socjalne.

W pierwszym kwartale br. recesja na Węgrzech osiągnęła aż 6,4 procent, co jest najgorszym wynikiem od roku 1996, kiedy węgierski Urząd Statystyczny zaczął publikować kwartalne wyniki gospodarcze kraju. Rządowy program walki z kryzysem zaakceptowała komisja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która przebywała dziś w Budapeszcie. Po rozmowach w ministerstwie finansów członkowie komisji zezwolili na złagodzenie kryterium deficytu budżetowego,
które było warunkiem udzielenia pożyczki Funduszu i Banku Światowego w wysokości 25 mld dolarów. Tegoroczny deficyt Węgier może zostać zwiększony z 2,9 do 3,9 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.