Facebook Google+ Twitter

Węgry rezygnują z bezwizowych wjazdów do USA?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-20 21:23

Laszlo Solyom prezydent Węgier zawetował porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi o zapobieganiu przestepczości i wymianie informacji o skazanych potrzebne do bezwizego wjeżdżania do USA. Węgry są jednym z siedmiu krajów Unii, wobec których - zgodnie z zapowiedzią prezydenta George Busha - zostanie zniesiony już wkrótce obowiązek wizowy.

Zdaniem prezydenta Węgier, porozumienie o wymianie cyfrowych informacji i odcisków palców osób skazanych na co najmniej rok pozbawienia wolności jest sprzeczne z zasadą ochrony danych osobowych. W bazie odcisków palców znajdują się bowiem dane osób, które nie popełniły przestępstwa.

Prezydent stwierdził, że rozporządzenie o wymianie informacji, które stanowi ostatni etap przed zniesieniem wiz dla obywateli Węgier, umożliwi administracji USA praktycznie nieograniczony dostęp do węgierskiej databazy danych. Prezydent uznał, że porozumienie musi zostać dopracowane. Deputowani zatwierdzili porozumienie 14 pażdziernika. Aby przełamać weto prezydenta posłowie będą musieli głosować ponownie.

W ostatnich miesiącach władze Czech, Słowacji, Litwy, Lotwy, Estonii, Bułgarii i Węgier podjęły dwustronne negocjacje z USA w sprawie zniesienia obowiązku wizowego. Unia obawia się jednak, by wspomniane kraje nie dostarczyły więcej informacji o swoich obywatelach niż zezwala na to ustawodawstwo europejskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.