Facebook Google+ Twitter

Węgry są gotowe dostarczać gaz na Ukrainę

"Węgry są gotowe w każdej chwili rozpocząć dostawy gazu ziemnego na Ukrainę" - powiedział szef węgierskiej dyplomacji János Martonyi w rozmowie z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Daniło Lubkiwskim.

 / Fot. By ArturImiolczyk (http://www.gazserwis.com.pl) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/lJak donosi Nesweek.pl, Janos Martonyi, w czasie spotkania w Budapeszcie poinformował ukraińskiego wiceministra spraw zagranicznych, że są techniczne możliwości dostaw gazu ziemnego w ramach tzw. zwrotnego przepływu gazu. Dziennie, Węgry mogłyby wysłać około 17 mln metrów sześciennych gazu.

Ponadto zapewnił, że Węgry wspierają integralność terytorialną Ukrainy, a aneksje Krymu przez Rosję uważają za nielegalną.

Jeszcze w grudniu, Rosja planowała obniżenie ceny gazu dla Ukrainy. Po pogorszeniu się stosunków z Rosją spowodowanych obaleniem ukraińskiego prezydenta Janukowycza, podjęto decyzję o rezygnacji ze zniżki. Obecnie, dług Ukrainy wobec Rosji wynosi ponad 2 mld dolarów.

Władze w Kijowie obawiają się, że Rosja wstrzyma dostawę gazu na Ukrainę. Wówczas, dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z pomocy Węgier. Obecnie Węgry otrzymują większą część gazu z Rosji przez rurociąg, przebiegający przez ukraińskie terytorium.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.