Facebook Google+ Twitter

Węgry: Uroczystości z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-10 11:38

Wiele imprez okolicznościowych z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się na Węgrzech. Organizatorami będą Polska Ambasada w Budapeszcie, Polski Instytut Kultury i Stowarzyszenie Kulturalne generała Bema.


Uroczysty koncert z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości z udziałem najwyższych władz Węgier odbędzie się w budapesztańskim Muzeum Wojskowości. Polacy mieszkający na Węgrzech złożą wiązanki i wieńce na grobach rodaków poległych w czasie I wojny światowej.

Szczególnie uroczyście będzie obchodzony 11 listopada w Sarospatak 400-letnim kolegium Kalwińskim, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca polskich uczniów szkoły. Imprezy wspomnieniowe zapowiada również Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Generała Bema w Budapeszcie i polsko-węgierskie Towarzystwo Historyczne im. Józefa Piłsudskiego w Gyorze.

12 listopada w Polskim Instytucie Kultury w Budapeszcie rozpocznie się multimedialna wystawa "Rzeczpospolita wielu kultur" - będąca wspólnym projektem polskiego MSZ-tu i Biblioteki Narodowej. Wystawa przedstawia historię tolerancji oraz współistnienia różnych kultur narodów i wyznań na terenie I Rzeczpospolitej.
Do zakończenia I wojny światowej żyło na Węgrzech około 180 tysięcy Polaków. Po odzyskaniu niepodległości wielu z nich wróciło do wolnej ojczyzny. Na Węgrzech pozostało ich 35 tysięcy. Najwięcej w Budapeszcie, w dzielnicy Kobanya, która przez wiele lat była uważana za "dzielnicę polską".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.