Facebook Google+ Twitter

Węgry walczą z kryzysem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-29 19:34

Węgierskiej opozycji nie udało się dziś odwołać premiera Ferenca Gyurcsanyia, który na nadzwyczajnej sesji parlamentu przedstawił rządowy program walki z kryzysem. Prawicowy Fidesz określił program dosadnym słowem "szwindel" . W celu ożywienia gospodarki rząd planuje obniżyć podatki dochodowe i świadczenia socjalne dla pracodawców. Ma zostać anulowany 4 procentowy podatek od "luksusu".

Jednocześnie program zakładania podwyższenie stawek VAT, anulowanie wszystkich ulg podatkowych dla najbogatszych oraz ograniczenie wydatków socjalnych do najbardziej koniecznych przypadków.

Węgierski deficyt zostanie zmniejszony do 2,6 procent PKB. Płace realne mają spaść o 2 procent, a konsumpcja gospodarstw domowych o 3 procent. W budżetówce zostaną zamrożone pensje, zlikwidowane „trzynastki” i premie.

Premier ostrzegł, że Węgrzy powinni przygotować się na długą walkę z kryzysem ekonomicznym. Wiceprzewodniczący Fideszu Mihaly Varga uznał plan rządu "za haniebny". Oburzona opozycja usiłowała doprowadzić do odwołania premiera, ale za wnioskiem prawicy głosowało jedynie 157 z 386 deputowanych.

Kryzys finansowy szczególnie silnie dotknął Węgry, ze względu na wysoki deficyt budżetowy i dużą zależność od finansowania z zagranicy. Zadłużenie Węgier sięga niemal 100 miliardów euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.