Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6812 miejsce

Węgry wolne od Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Rząd Orbana spłacił przedterminowo ostatnią transzę długu, który zaciągnęli socjaliści. Węgrzy poprosili też o likwidację biura MFW w Budapeszcie.

 / Fot. Európa Pont/CC BY 2.0W połowie lipca prezes węgierskiego banku centralnego Gyoergy Matolcsy poinformował, że Węgry chcą zamknąć przedstawicielstwo MFW w Budapeszcie. W liście do szefowej MFW, Christine Lagarde, Matolcsy dyplomatycznie podziękował za "cenne wsparcie".

Nieoficjalnie wiadomo, że następujące po socjalistach władze postrzegały MFW jako źródło międzynarodowego ucisku a programy ratunkowe jako działające w odwrotnym kierunku niż zamierzony. Pół roku temu w ogłoszeniach, jakie ukazały się w dziennikach "Napi Gazdasag" i "Magyar Nemzet", zaznaczono na polecenie Fideszu, iż rząd oczekuje od MFW "szacunku i zaufania", a Węgry "nie zrezygnują ze swej niepodległości".

Na Węgry wywierano długotrwały nacisk, by nadal współpracowały, czyli zadłużały się w MFW. Budapeszt stanowczo odmówił wyczerpania ostatniej linii kredytowej opiewającej na 20 mld euro i zwrócił 750 mln euro.

W krajach, które wdrożyły zalecenia międzynarodowej finansjery, zaciskanie fiskalnego pasa hamowało konsumpcję i powodowało wzrost bezrobocia. MFW przyznał w specjalnym raporcie (World Economic Outlook 2012), że niewystarczająco uwzględniał pozytywny wpływ wydatków budżetowych na wzrost gospodarki, a więc także - negatywny wpływ cięć. W reakcji na tę publikację, szef socjalistów w Parlamencie Europejskim Hannes Swoboda oświadczył, że nadszedł czas, by szef KE Jose Barroso, komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprosili za politykę cięć budżetowych w związku z faktem, że ich rekomendacje były oparte na niewłaściwych szacunkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.08.2013 01:14

...VAT poszybował w górę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spadło bezrobocie, PKB w górę, budżet ominęła recesja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wstrzymałbym się z komentarzami, bo warto usłyszeć głosy specjalistów.
Nie słyszałem, aby poza spłaceniem szybszym długu cokolwiek osiągnęli za rządów Orbana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szukałem komentarzy na jakimś specjalistycznym portalu i cisza....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otrzeźwienie z amoku przychodzi , szkoda tylko że tak późno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święte słowa Panie Robercie.
My mamy naszego męża opatrznościowego na trudne czasy -Jana Antoniego Wincentego-Rostowskiego ,możemy spać spokojnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem bardzo ciekaw jak to się skończy.
Bardzo chciałbym, aby mu się udało, z tym funduszem. Nie wiem czy mądre są moje życzenia, ale jakoś tak, przez skórę czuję, że te instytucje robią nas w wała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To instytucja, która zupełnie straciła prestiż w związku ze zdecydowanie odrębnymi działaniami USA w stosunku do zaleceń dla innych państw. Fiasko jest widoczne w wielu krajach. Całe szczęście, że u nas same sukcesy ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.