Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7635 miejsce

Węgry wolne od Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Rząd Orbana spłacił przedterminowo ostatnią transzę długu, który zaciągnęli socjaliści. Węgrzy poprosili też o likwidację biura MFW w Budapeszcie.

 / Fot. Európa Pont/CC BY 2.0W połowie lipca prezes węgierskiego banku centralnego Gyoergy Matolcsy poinformował, że Węgry chcą zamknąć przedstawicielstwo MFW w Budapeszcie. W liście do szefowej MFW, Christine Lagarde, Matolcsy dyplomatycznie podziękował za "cenne wsparcie".

Nieoficjalnie wiadomo, że następujące po socjalistach władze postrzegały MFW jako źródło międzynarodowego ucisku a programy ratunkowe jako działające w odwrotnym kierunku niż zamierzony. Pół roku temu w ogłoszeniach, jakie ukazały się w dziennikach "Napi Gazdasag" i "Magyar Nemzet", zaznaczono na polecenie Fideszu, iż rząd oczekuje od MFW "szacunku i zaufania", a Węgry "nie zrezygnują ze swej niepodległości".

Na Węgry wywierano długotrwały nacisk, by nadal współpracowały, czyli zadłużały się w MFW. Budapeszt stanowczo odmówił wyczerpania ostatniej linii kredytowej opiewającej na 20 mld euro i zwrócił 750 mln euro.

W krajach, które wdrożyły zalecenia międzynarodowej finansjery, zaciskanie fiskalnego pasa hamowało konsumpcję i powodowało wzrost bezrobocia. MFW przyznał w specjalnym raporcie (World Economic Outlook 2012), że niewystarczająco uwzględniał pozytywny wpływ wydatków budżetowych na wzrost gospodarki, a więc także - negatywny wpływ cięć. W reakcji na tę publikację, szef socjalistów w Parlamencie Europejskim Hannes Swoboda oświadczył, że nadszedł czas, by szef KE Jose Barroso, komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprosili za politykę cięć budżetowych w związku z faktem, że ich rekomendacje były oparte na niewłaściwych szacunkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Orban po prostu dokonał bardzo niebezpiecznej transakcji z Putinem. Dzięki jego decyzji padł definitywnie projekt gazociągu Nabucco, który miał uniezależnic południową i srodkowa Europę od dostaw Gazpromu. Putin mu się odwdzięczył tańszym gazem oraz gwarancja zakupu śmieciowych obligacji na kwotę co najmniej 2 mld $.
Takie same gwarancje Węgry uzyskały od Azerbejdżanu i Chin na kwoty przewyższajace szumnie i medialnie spłaconą pożyczkę z MFW. Wszystko to na kilka miesiecy przed wyborami. Węgry z długiem publicznym sięgajacym 80% PKB będa musiały pozyczac pieniądze , ale stanie się to po wyborach i z innego kierunku. Tak propagandowe enuncjacje o braku zadłuzenai za garanica mozna między bajki włożyc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Lepszy tani gaz z Moskwy...." - pożyjemy, zobaczymy.
Rozszerzam porzekadło "nie mów hop dopóki nie przeskoczysz... a potem też nie wołaj hop, dopóki nie wiesz, w co wskoczyłes".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko żeby się nie okazało, że to jednak będzie drogi gaz z Moskwy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądzę, że w ostatecznym rozrachunku, Węgry na tym stracą. Kraj będzie "białorusiał".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, lepszy jest tani gaz z Moskwy (czy skąd tam go biorą) niż odsetki spłacane przez kolejne pokolenia.

Orban jest bardziej pragmatyczny niż Kaczyński. Polityka historyczna braci bliźniaków to był koszmar z klucza: przyjaciele z daleka, wrogowie z bliska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

My dostaliśmy taki wybór zaraz po 1989 roku. Albo uznajemy MFW i handlujemy z całym światem, albo nie uznajemy i handlujemy wyłącznie z ZSRR i jego sojusznikami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, to wszystko co wymieniłeś może być działaniami doraźnymi.
Być może wpływy z podatków od pracy ( niskie bezrobocie) pozwoliły na ograniczenia w vat - w co wątpię.
Porozumienie z Rosją pachnie jednak przecenieniem własnych możliwości i ratowaniem przez ''strategicznego'' partnera wizji narodowej naprawy :) ( prawda, że śmieszne ? )

Uniezależnić się od UE ! - sukces?
Uzależniając się od Rosji - apogeum mądrości władzy. Czyli mniejsze zło.......dziwne.
Jadwigo, ciekawe co na to piewcy obrony i chwały Orbana z Polski.
Przecież to prawdziwi patrioci, którzy, dopóki żyją, będą dawali odpór rosyjskiemu imperializmowi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Tomek Staszewski - nic nie może funkcjonowac w pustce. Na efekty uniezależnienia sie Orbana od funduszy UE poczekamy, na razie cisza. Ale sądze, że jest to ukoronowanie procesu zacieśnienia współpracy ekonomicznej (energetycznej) z Rosją. I tu są tego przykładowe zwiastuny.
http://www.defence24.pl/budapeszt-objeciach-moskwy/
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,13330383,Orb%C3%A1n_uzgadnial_z_Putinem_rosyjskie_inwestycje_na.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

ceny mediów (ee, gaz) poszły w dół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

vat - tylko na towary luksusowe (np. jachty) lub "niekonieczne" (papierosy).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.