Facebook Google+ Twitter

Węgrzy mogą spłacać kredyty po stawkach niższych od rynkowych

Ok. 160 tys. Węgrów będzie mogło spłacić kredyty w obcej walucie po stawkach niższych od rynkowych. Spodziewane straty banków mogą wynieść nawet 210 mld forintów.

Po drastycznym spadku wartości węgierskiej waluty - forinta - obywatele Węgier, którzy wzięli kredyty hipoteczne w obcej walucie, mieli spore problemy z ich spłatą. We wrześniu przyjęto ustawę, dzięki której możliwa jest wcześniejsza, jednorazowa spłata kredytu po stawkach niższych o 25 proc. od rynkowych. Te gospodarstwa, które mogą dowieść, że są w stanie uregulować swoje kredyty hipoteczne, do końca lutego mogą to zrobić.

Jak podaje "Gazeta Prawna", do końca stycznia zwrócono w ten sposób 776 mld forintów, co stanowi równowartość 1,07 bln forintów według stawek rynkowych. Większość kredytów wzięto we frankach szwajcarskich, ale brano również w euro i w japońskich jenach. Spadek wartości forinta po 2008 r. spowodował zwiększenie wysokości rat, odsetek, a także wpłynął na niewypłacalność klientów.

Rząd węgierski zawarł w grudniu porozumienie z miejscowymi bankami dotyczące podziału strat i przejęcia ryzyka za ich spłaty w okresie pięciu lat. Zgodnie z jego postanowieniami, banki przejmą straty w wysokości 600 mld forintów, a rządowi przypadnie 300 mld forintów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Miky
  • Miky
  • 08.02.2012 18:30

A nie lepiej było brać kredyt w walucie w której się zarabia, zresztą u nas nawet już we franku się nie dostanie kredytu. Teraz nawet złotówkowego się nie dostanie tak się porobiło.

Komentarz został ukrytyrozwiń
aslso
  • aslso
  • 07.02.2012 23:47

To jest rząd, który dba o naród. Nie do pomyślenia w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.