Facebook Google+ Twitter

Węgrzy protestują przeciwko nowej konstytucji i rządom Orbána

30 tysięcy osób demonstrowało 2 stycznia w Budapeszcie w proteście przeciwko nowej konstytucji i premierowi Viktorowi Orbánowi.

 / Fot. EPA/BEA KALLOS"Orbánizacja", "dyktator" - takie okrzyki wznosili demonstranci. 30 tys. ludzi protestowało przeciwko nowej konstytucji, która weszła wraz z początkiem roku i ogranicza prerogatywy Trybunału Konstytucyjnego oraz nadaje prezydentowi szersze uprawnienia przy rozwiązywaniu parlamentu. Zmienia się też nazwa państwa. Zamiast dotychczasowej Republiki Węgierskiej pojawiły się po prostu Węgry. W preambule ustawy zasadniczej umieszczono odwołanie do Boga. W konstytucji jest też zapis o ochronie życia poczętego i małżeństwie, jako związku kobiety i mężczyzny.

Węgrzy protestowali w Budapeszcie nie tylko przeciwko konstytucji. Od nowego roku w kraju obowiązuje najwyższa stawka VAT w Europie, która wynosi 27 proc. Dług publiczny wynosi 80 proc. PKB.

Narodził się właśnie szeroki ruch polityczny, który może zagrozić Orbánowi. Celem tego ruchu jest zjednoczenie opozycji - powiedział "Gazecie Wyborczej" lewicowy socjolog Tamas Pal.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

To w końcu którzy to są Węgrzy, te pół miliona które poparło Orbana, czy te ponoć 30 tysięcy (wg organizatorów)?

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 22.01.2012 13:33

takich przywódców jak orban wywozili na taczkach

Komentarz został ukrytyrozwiń
adaś sze ter
 • adaś sze ter
 • 05.01.2012 18:48

Szeroki ale mało liczny.ogólnie podatki w Polsce są wyższe zarobki są niższe , zaś w głupocie i zakłamaniu nasi towarzysze Szmaciaki nie mają sobie równych .Pokolenie 1300 brutto przebija wszystko i wszystkich myślą że komunizm(faszyzm sowiecki)upadł on nie upadł ma się dobrze mutuje.Orban nie ma szans międzynarodówka sowiecka go wykończy,piąta kolumna działa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
 • Karzeł
 • 04.01.2012 22:39

Może jeszcze jedna uwaga.Orban oczyści Węgry z Rosyjskiej agentury czy się to Europie podoba czy nie.Węgrom zawsze się to będzie opłacało.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
 • Karzeł
 • 04.01.2012 22:34

widzę że niektórzy uważają że platformie do sprawnego rządzenia nie wystarcza większość sejmowa, prezydent, a po "katastrofie" smoleńskiej większość kluczowych stanowisk.Trzeba jeszcze zlikwidować niewygodną opozycję.A potem co??Morze pisowskie samorządy??Śmiało lemingi ,postulujcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
opserwator
 • opserwator
 • 04.01.2012 22:02

Cała nadzieja w J. Palikocie. Jak uzyska władzę i zdelegalizuje PiS, żeby nie było komu judzić, dopiero wtedy będzie można poważnie zająć się naprawianiem państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 04.01.2012 20:48

Uwielbiam te fotki z protestów przeciw Orbanowi zamieszczane przez nasze media.Starają się panowie reporterzy jak potrafią a i tak nie mogą uchwycić ich w kadrze więcej niż pięciu, z czego dwu to pewnie przechodnie.Na fotce z poprzedniego artykułu widać było ...........1 słownie jednego aktywistę antyorbanowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze by było i u nas przetrzepać towarzystwo, co poza rozpustą, podjudzaniem Polaka na Polaka, elokwencją i mocnym uściskiem krawędzi żłobu, nie innego nie potrafi. Potrafią tylko ludziom z gardła wydzierać ostatni grosz i nic więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JW@
 • JW@
 • 04.01.2012 19:19

Trzymam kciuki za premiera Wiktora Orbana . To odsuwanie bandziorów (komunistów) jak i dzisiejszych liberałów musi się udać.

To dobry przykład dla Polski. Komunistów jak i Liberałów z PO ,trzeba rozliczyć za całokształt działań na szkodę państwa Polskiego!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
wanda kus
 • wanda kus
 • 04.01.2012 18:11

straszne co sie dzieje na Wegrzech i Unia nie powinna tego tolerowac,Orban to czlowiek bez charakteru,swego czasu zawziety komunista,po upadku komunizmu dorobil sie w sposob nieuczciwy majatku i juz swoja walke przegral!Juz teraz widac skutki jego rzadow:bieda,bezrobocie z dnia na dzien rosnie,zagrabil pieniadze z emerytur,teraz czyha na rezerwy Skarbu Panstwowego.Jego rzady to okropny krok wstecz,ciemnota,zacofanie.Wiec zastanowcie sie rodacy co piszecie,widac,ze pojecia nie macie jakie szkody Orban juz narobil!Oby w Polsce nie bylo Budapesztu tak jak sobie zyczyl Kaczynski(tez taki kurdupel jak Orban i podobnie jak on psychicznie chory),bylibysmy posmiewiskiem w swiecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.