Facebook Google+ Twitter

WenDo - Droga Kobiet?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-15 00:40

WenDo. Co to jest? Obcobrzmiąca nazwa nie mówiła mi nic, dopóki sama nie wstąpiłam na tę ścieżkę...

WenDo, czyli samoobrona i asertywność dla kobiet i dziewcząt. Powstała w Kanadzie, 30 lat temu. Nazwa składa się z dwóch członów Wen od angielskiego "women" - kobieta i japońskiego "Do" - droga, WenDo, czyli "Droga Kobiet".

Na początku drogi

Lilianę Otrębę, jedną z 16 trenerek WenDo w Polsce poznałam podczas wywiadu dla radia. Ułożyłam pytania i dostałam wyczerpujące odpowiedzi. WenDo i jego założenia zainteresowały mnie jednak do tego stopnia, że postanowiłam doświadczyć tego na własnej skórze. Zapisałam się na dwudniowy, 12-godzinny kurs. Mimo rozmowy z Lilianą, nie wiedziałam jednak, czego mam się spodziewać – pamiętałam podstawową informację - kursy są organizowane tylko dla kobiet i dziewcząt. Wiedziałam, że grupy są małe a relacje między uczestniczkami przyjazne. Trenerka podkreślała również, że nie są to "zwyczajne" kursy samoobrony. WenDo ma nauczyć jak pokonać stereotypowe myślenie o roli kobiety, jej zachowań wynikających z lat tradycji, kultury czy zwyczajów. Kobieta potrafi po kursach zachowywać się asertywnie i żyć w zgodzie z samą sobą. Miałam się nauczyć jak zapobiegać niechcianym sytuacjom, a nie jak je wywoływać. Agresja nie jest częścią "Drogi Kobiet". Ale wciąż nie byłam przekonana.

Obiekcje

Wciąż miałam wrażenie, że to, co opowiedziała mi Liliana nie jest dla mnie. Asertywność nie jest mi obca, a na ulicach stolicy czuję się przecież bezpiecznie. Warszawa, nawet nocą, nie jest dla mnie nieprzyjazna. Można powiedzieć - brak wyobraźni. Ja wolę określać to jako optymizm. Omal zrezygnowałam z zajęć. Teraz uważam, że byłby to jeden z większych błędów w moim życiu.

Mówię tylko to, co chcę powiedzieć

Zajęcia zaczęły się o 10. Wszystko punktualnie, najpierw kawa i ciasteczka. Czekałam na rozwój sytuacji. Materace rozłożone na podłodze wzbudzały zainteresowanie. Okazało się jednak, że to rozmowa jest głównym środkiem przekazu. Nawet nie przypuszczałam, że słowa użyte odpowiednio są również środkiem samoobrony. Liliana podkreślała, że nasze rozmowy służą nam. Mówimy "o sobie", "od siebie" i "dla siebie", nie oceniamy, słuchamy i dajemy mówić innym.

Deska

Drewno sosnowe, pachnące, przyjemne w dotyku, ale jakże twarde. Czy jest możliwe, że drobna kobieta rozbije pięścią deskę? Jest. Mnie się to udało. Sztuka wymaga skupienia, chęci, działania. Bez tego deska wygra. Samo przełamanie nie ma być uatrakcyjnieniem kursu, czy być sztuką dla sztuki. Te dwie pęknięte połówki są symbolem tego, z czym staramy się sobie poradzić w życiu. Bariera pęka wraz z deską i wiemy, że problem znikł. Nie ma też obowiązku pokonywania drewna sosnowego. Każda kobieta ma swoją własną drogę.

Ha!

Krzyk. Tego zawsze kobietom zabraniano. Zabierano im możliwość naturalnej obrony. Dlatego w chwili zagrożenia kobieta najczęściej nie potrafi wezwać pomocy, krzykiem zaskoczyć napastnika. Nauczyłam się wyzbyć tego zahamowania, lęku przed własnym głosem. Krzyk ratuje życie. Kobiety żyją głownie dla matki, brata, męża, dzieci...Mało czasu poświęcają sobie. Na co dzień myślą o innych, siebie pozostawiając na koniec. Często przedkładają pracę nad własne życie. WenDo nauczyło mnie zdrowego egocentryzmu. Zdrowego? Owszem. Trzeba czasem pomyśleć o sobie, żeby inni nas zauważyli.

Co pozostało?

Kurs jest zamknięty dla mężczyzn. Techniki samoobrony, rozmowy, pozostawiam sobie i mojej grupie. Nie piszę o tym, co może być źródłem mojej samoobrony, siły w czasie ataku. WenDo daje poczucie jedności, bezpieczeństwa, spokoju i pewności siebie. Nie uwierzę, jeżeli usłyszę od kobiety, która przeszła kurs WenDo, że zajęcia nic jej nie dały. "Droga Kobiet" na zawsze zmieniła moje życie, nastawienie do ludzi, życia. Nauczyła mnie szacunku do samej siebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

super :) wendo jest rzeczywiście rewelacyjne, też już o nim pisałam link Pozdrowienia i +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.