Facebook Google+ Twitter

WenDo - samoobrona i asertywność dla kobiet

Na rynku istnieje wiele szkół samoobrony, w których chętne panie mogą uczyć się zadawania ciosów. Okazuje się jednak, że problemem kobiet nie jest siła i technika ciosu, a wpisana w społeczną płeć rola ofiary.

Wyobraź sobie, że mężczyzna, z którym jedziesz windą, wciska stop i zaczyna cię bić. Czy mając w zasięgu ręki jego twarz, jesteś w stanie z całą swoją siłą wsadzić mu palec w oko? Jeśli jesteś mężczyzną, najprawdopodobniej tak. Jeśli jesteś kobietą, najprawdopodobniej nie.

O czym jest WenDo?


Kobiety i dziewczęta są na całym świecie grupą najbardziej narażoną na przemoc i najczęstszymi jej ofiarami. Jak pokazują badania, dzieje się tak wcale nie za sprawą fizycznej słabości, lecz głównie z powodu poczucia winy i wstydu na myśl o wyrządzeniu komuś (napastnikowi) krzywdy, braku zaufania do własnych możliwości i przekonaniu o własnej słabości. Wyuczona rola ofiary jest - niestety - wciąż wspólnym doświadczeniem większości kobiet na świecie.

Na tej prostej prawdzie trenerki WenDo opierają swoje zajęcia, na których nacisk położony jest nie na siłę ciosu czy technikę pozbawiania agresora przytomności. Na WenDo nauczysz się takich zachowań, które zminimalizują ryzyko, że w czasie ewentualnego ataku zostaniesz pokrzywdzona. A więc - asertywność, przełamanie obawy przed wyrządzeniem napastnikowi krzywdy, budowanie przekonania, że masz prawo bronić się przed przemocą z całą stanowczością.

O tym, że nie siła i sprawność decydują o zwycięstwie w razie ataku świadczy fakt, że w wielu krajach zajęcia WenDo prowadzone są dla siedmioletnich dziewczynek czy dla kobiet na wózkach. Wbrew pozorom bowiem, każda kobieta może obronić sie przed atakiem - wystarczy pomysłowość, pewność siebie, zaufanie przeczuciom oraz znajomość kilku prostych ciosów i wiedza o tym, jak napastnicy wybierają swoje ofiary.

niniejszą deską złamałam własną prawą ręką WenDo nie jest sztuką walki. Podczas zajęć kobiety nie uczą się, jak się bić, lecz jak nie dopuścić do agresji, a w razie zagrożenia, jak się skutecznie bronić. Zajęcia są przeplatane dyskusjami na temat przemocy, kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami i same budują pomysły na to, jak zabezpieczyć się przed atakiem. WenDo podsuwa wiele prostych pomysłów, jak możesz obronić się mając do dyspozycji przedmioty z własnej torebki (na przykład klucze), czy jak reagować w sytuacji groźby słownej. Ogromną siłą zajęć jest możliwość przekonania się na własne oczy, jak silną jesteś kobietą - każda z nas rozpoczyna zajęcia od przełamania na pół drewnianej deski. Naprawdę wystarczy odrobina wiedzy na temat techniki i przekonanie, że jesteś w stanie to zrobić - sprawdziłam to.

Droga Kobiet


WenDo to "Droga Kobiet". Powstało 30 lat temu w Kanadzie, błyskawicznie trafiło także do Europy Zachodniej, a w 2001 r. do Polski. Działa u nas 16 trenerek. Jeśli chcesz odbyć zajęcia WenDo, zbierz grupę 12 chętnych kobiet, trenerki przyjadą do Was.
Strona organizacji: http://wendo.nongov.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

naprawdę. Oczywiście trenerki pokazały, jak zrobić, żeby ręka była w stanie przełamać deskę i jak myśleć, żeby przełamać. To od razu na początku zajęć daje Ci fantastyczne przekonanie "a jednak dam radę"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie zajęcia być może są w jakimś stopniu pomocne, choć ciągła świadomość owych ewentualnych ataków raczej wzmacnia poczucie zagrożenia i poczucie samotności w byciu ofiarą. Pozatym tutaj chyba jako ewentualnego napastnika rozumie się głównie mężczyznę, co dodatkowo tworzy niezdrowy dystans, wzmacnia poczucie izolacji. Dlatego mam nadzieje, że na tego typu kursach promuje się zdrowe podejscie do tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Było by ciekawiej gdybyś napisała więcej o tym "sprawdziłam to". Całą resztę można znaleźć sieci. Wszystko prócz osobistych doświadczeń. Szczególnie gdy się jest facetem ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm... no to okazuje się, że miałem całkiem fałszywy obraz relacji kobieta - mężczyzna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.