Facebook Google+ Twitter

Wenezuela. Inauguracja prezydentury Chaveza zostanie przesunięta?

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, wybrany niedawno na trzecią kadencję i zmagający się z chorobą nowotworową, może zostać zaprzysiężony w późniejszym terminie, niż ten określony przepisami konstytucyjnymi. Rewelacje te wywołały oburzenie wenezuelskiej opozycji, domagającej się powtórzenia wyborów.

 / Fot. ¡Que comunismo!/Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic/flickr.comW udzielonym wczoraj wywiadzie telewizyjnym, wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro oświadczył, że ze względu na stan zdrowia, inauguracja trzeciej już kadencji Hugo Chaveza może zostać opóźniona. Nie podał jednak ewentualnej daty jego zaprzysiężenia. Konstytucyjny termin, w którym Chavez powinien złożyć przysięgę przed wenezuelskim Zgromadzeniem Narodowym upływa w najbliższy czwartek.

Maduro wyraził przekonanie, że prezydent Chavez - odbywający leczenie na Kubie - nie musi stawiać się przed parlamentarzystami i może zostać zaprzysiężony przez Sąd Najwyzszy. Uzasadnił to tym, że "prezydent ma prawo do odpoczynku i spokoju oraz do regeneracji." Jak dodał, Chavez jest teraz "ćwiczącym prezydentem".

Słowa wenezuelskiego wiceprezydenta spotkały się z ostrą reakcją opozycji, która domaga się powtórzenia październikowych wyborów prezydenckich. Głównym argumentem za potrzebą przeprowadzenia kolejnego głosowania jest właśnie choroba Chaveza, która - zdaniem opozycji - nie pozwala mu należycie wypełniać konstytucyjnych obowiązków.

Politycy nie związani z obozem rządzącym podejrzewają także, że władze nie mówią całej prawdy o faktycznym stanie zdrowia prezydenta. "Tajemnice są źródłem plotek, które zwiększają niepewność i powodują niepokój" - powiedział jeden z liderów opozycji, Roman Guillermo Avelado.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sytuacja jak w ZSRR z Breżniewem, u schyłku jego życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.