Facebook Google+ Twitter

Wenezuela. Odwołano zaprzysiężenie Chaveza, opozycja protestuje

Zgromadzenie Narodowe Wenezueli zdecydowało w specjalnym głosowaniu, że odbywający leczenie na Kubie prezydent Wenezueli, Hugo Chavez, nie musi zostać zaprzysiężony w upływającym jutro terminie konstytucyjnym.

Hugo Chavez / Fot. ¡Que comunismo!/Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic/Flickr.comPrezydent Wenezueli Hugo Chavez, zmagający się na Kubie z chorobą nowotworową, nie pojawi się jutro w Caracas, by - zgodnie z konstytucją - złożyć przysięgę przed wenezuelskim Zgromadzeniem Narodowym, które w specjalnym głosowaniu zwolniło go z tego obowiązku. Chavez ma zostać zaprzysiężony w późniejszym terminie przez Sąd Najwyższy.

Decyzja Zgromadzenia Narodowego wywołała wielkie oburzenie wenezuelskiej opozycji, która domaga się ogłoszenia prezydenta niezdolnym do sprawowania urzędu i powtórzenia wyborów.

Kilka dni temu, wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro, oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że rozważana jest zmiana terminu inauguracji prezydentury Chaveza. "Prezydent ma prawo do odpoczynku i spokoju oraz do regeneracji" - uzasadniał Maduro i jak podkreślił, Chavez jest teraz "ćwiczącym prezydentem".

Zgodnie z konstytucją, Chavez powinien złożyć przysięgę nie później niż 10 stycznia. Z kolei w świetle art. 233 wenezuelskiej ustawy zasadniczej, w przypadku trwałej nieobecności prezydenta elekta przed objęciem urzędu, władze zobowiązane są do przeprowadzenia nowych wyborów w ciągu kolejnych 30 dni.

Chorujący na raka Hugo Chavez, przebywa obecnie na Kubie, gdzie przeszedł niedawno kolejną już operację i poddawany jest chemioterapii. Niedawno pojawiły się spekulacje, jakoby władze ukrywały prawdziwe informacje na temat stanu zdrowia prezydenta Wenezueli, a krajem faktycznie rządzi Hawana. "Tajemnice są źródłem plotek, które zwiększają niepewność i powodują niepokój" - powiedział niedawno jeden z liderów opozycji, Roman Guillermo Avelado.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Według najnowszych informacji, wenezuelska opozycja zgodziła się na przesunięcie terminu zaprzysiężenia Chaveza. Czyli jednak nie wszędzie protestują, Panie Andrzeju :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chodzi o przepisy konstytucji, a nie widzimisie władz czy opozycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzę panu Chavezovi zdrowia . Dyktatorzy mają posady dozgonne.
Czytałam jak swego czasu , za Breżniewem nosili respirator a przy władzy trwał .:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska?(śmiech)
...
Tym tylko Wenezuela różni się od Polski, że tam faktycznie mają powody do protestów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.