Facebook Google+ Twitter

Wenezuela. Odwołano zaprzysiężenie Chaveza, opozycja protestuje

Zgromadzenie Narodowe Wenezueli zdecydowało w specjalnym głosowaniu, że odbywający leczenie na Kubie prezydent Wenezueli, Hugo Chavez, nie musi zostać zaprzysiężony w upływającym jutro terminie konstytucyjnym.

Hugo Chavez / Fot. ¡Que comunismo!/Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic/Flickr.comPrezydent Wenezueli Hugo Chavez, zmagający się na Kubie z chorobą nowotworową, nie pojawi się jutro w Caracas, by - zgodnie z konstytucją - złożyć przysięgę przed wenezuelskim Zgromadzeniem Narodowym, które w specjalnym głosowaniu zwolniło go z tego obowiązku. Chavez ma zostać zaprzysiężony w późniejszym terminie przez Sąd Najwyższy.

Decyzja Zgromadzenia Narodowego wywołała wielkie oburzenie wenezuelskiej opozycji, która domaga się ogłoszenia prezydenta niezdolnym do sprawowania urzędu i powtórzenia wyborów.

Kilka dni temu, wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro, oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że rozważana jest zmiana terminu inauguracji prezydentury Chaveza. "Prezydent ma prawo do odpoczynku i spokoju oraz do regeneracji" - uzasadniał Maduro i jak podkreślił, Chavez jest teraz "ćwiczącym prezydentem".

Zgodnie z konstytucją, Chavez powinien złożyć przysięgę nie później niż 10 stycznia. Z kolei w świetle art. 233 wenezuelskiej ustawy zasadniczej, w przypadku trwałej nieobecności prezydenta elekta przed objęciem urzędu, władze zobowiązane są do przeprowadzenia nowych wyborów w ciągu kolejnych 30 dni.

Chorujący na raka Hugo Chavez, przebywa obecnie na Kubie, gdzie przeszedł niedawno kolejną już operację i poddawany jest chemioterapii. Niedawno pojawiły się spekulacje, jakoby władze ukrywały prawdziwe informacje na temat stanu zdrowia prezydenta Wenezueli, a krajem faktycznie rządzi Hawana. "Tajemnice są źródłem plotek, które zwiększają niepewność i powodują niepokój" - powiedział niedawno jeden z liderów opozycji, Roman Guillermo Avelado.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Według najnowszych informacji, wenezuelska opozycja zgodziła się na przesunięcie terminu zaprzysiężenia Chaveza. Czyli jednak nie wszędzie protestują, Panie Andrzeju :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chodzi o przepisy konstytucji, a nie widzimisie władz czy opozycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzę panu Chavezovi zdrowia . Dyktatorzy mają posady dozgonne.
Czytałam jak swego czasu , za Breżniewem nosili respirator a przy władzy trwał .:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska?(śmiech)
...
Tym tylko Wenezuela różni się od Polski, że tam faktycznie mają powody do protestów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.