Facebook Google+ Twitter

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-01-15 22:08

Zaparowane okna? Spływające po szybach krople pary? Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z pomieszczeniem, w którym niewłaściwie działa wentylacja. Nie ma bowiem znaczenia, czy mieszkamy w domku jednorodzinnym czy w bloku.

Niezależnie od rodzaju lokalu powinien on być odpowiednio wentylowany i klimatyzowany, szczególnie że można w każdej chwili zainstalować wentylację mechaniczną lub grawitacyjną. Mechaniczna wentylacja polega na tym, że za pomocą wentylatora w pomieszczeniach jest wymuszany ruch powietrza. Jeśli chodzi o ten typ wentylacji, to może ona być wywiewna albo nawiewno-wywiewna.

Zależy to z jednej strony od systemu wentylacyjnego, z drugiej natomiast od sposobu rozmieszczenia wentylatorów. Klimatyzacja daje w tym przypadku możliwość kontrolowania ilości świeżego powietrza napływającego do wnętrza domu. Ma jednak jeden mankament.

Mieszkańcy domu muszą pokryć wszystkie koszty związane z ogrzaniem tego powietrza. Jest to dość energochłonny rodzaj wentylacji. Inne rozwiązania zostały wprowadzone w wentylacji grawitacyjnej.

Jej działanie opiera się na różnicy temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz, a powietrzem wewnątrz pomieszczenia. Grawitacyjna wentylacja jest zaliczana do najprostszych systemów wentylacyjnych.

Chodzi bowiem o to, że poprzez nawiewniki świeże powietrze wpływa do pomieszczeń, a następnie za pomocą kanałów wywiewnych jest usuwane na zewnątrz. Taka klimatyzacja ma jednak pewne minusy.

Nie sposób kontrolować ilości napływającego powietrza, a co za tym idzie, im więcej zimnego powietrza dostanie się do domu, tym większe będą koszty związane z jego podgrzaniem. Istnieje jeszcze inna opcja, opierająca się na zainstalowaniu klimatyzacji pozwalającej na odzyskiwanie ciepła z wentylacji.

Jest to możliwe dzięki rekuperatorom, czyli wymiennikom ciepła. Zasada działania rekuperatora polega na dwutorowym przepływaniu przez niego powietrza. Z jednej strony mamy do czynienia z nawiewanym, zimnym powietrzem, z drugiej natomiast z usuwanym, ciepłym powietrzem.

Obydwa strumienie powietrza – nie mieszając się ze sobą – przepływają przez rekuperator, który jest tak skonstruowany, że część ciepła wywiewanego powietrza przedostaje się do nawiewanego powietrza, ogrzewając je jednocześnie.

Można w tym przypadku mówić o wentylacji z odzyskiem ciepła. Jednym z podstawowych elementów takiej wentylacji jest centrala wentylacyjna, na którą składają się wymienniki ciepła oraz wentylatory.

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na naszą stronę http://ventprokoszalin.pl
(Przemek Jasiński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.