Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19049 miejsce

Wenus z Moraw za czterdzieści milionów dolarów

Niedaleko Mikulova na południu Moraw leży mała wioska Dolní Věstonice. W niej odkryto figurkę Wenus. Informację prasową przekazał Czechtourism z Warszawy

 / Fot. Czechtourism z Warszawy
Niedaleko Mikulova na południu Moraw leży mała wioska Dolní Věstonice. W jej okolicy znajdziemy piękną przyrodę, ruiny zamków i rozległe winnice. Miejscowość znana jest jednak przede wszystkim z ciekawego odkrycia archeologicznego.
W roku 1925 prowadzone tu były badania archeologiczne, którymi kierował Karel Absolon. 13 lipca 1925 roku w warstwie popiołu znaleziono figurkę nagiej kobiety, datowaną na 29 000 – 25 000 lat p.n.e. Była przełamana na dwie części leżące w odległości 10 cm od siebie. Figurka ma wysokość 11,5 cm, szerokość 4,4 cm. Wraz z nią znaleziono także fragmenty figurek zwierząt.
Tak zwana Wenus z Věstonic jest najstarszym przedmiotem artystycznym z ceramiki na świecie. Według specjalistów jej ona bezcenna. Kiedy jednak w roku 2004 amerykańscy antykwariusze spróbowali oszacować jej wartość, doszli do kwoty ponad czterdziestu milionów dolarów!
Figurka znajduje w zbiorach Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie, w Instytucie Anthropos. Rzadko jest dostępna dla zwiedzających. Ostatnio można ją było oglądać w 2013 roku w Londynie na wystawie Ice Age art – arrival of the modern mind w Muzeum Brytyjskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przy okazji warto wiedzieć, że i my posiadamy swoją unikalną Wenus. Wprawdzie liczy sobie 'tylko' 17 tys. lat i wykonano ją z kości mamuta a nie z palonej gliny, jednak i ona jest znaleziskiem godnym dumy.
Przetrwała w pozostałościach obozowiska paleolitycznych łowców w Wilczycach k/Tarnobrzega.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wycena takiego znaleziska niczym się nie różni od wyceny pracy np. pani Bieńkowskiej lub stanowisko czekające na pana Ostachowicza.
Oczywiście, że wyliczyli to wybitni specjaliści według znanego wzoru:

Π x Φ x 3.14 = ponad 40 mln $

i nijak z tym polemizować. Ale... zawsze istnieje możliwość niedoszacowania, zwłaszcza gdy wstawi się błędną wartość "Φ", o co nie trudno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.