Facebook Google+ Twitter

Wernisaż wystawy C.O.A.L. w katowickim Rondo Sztuki

Współautorzy: Karolina Mącznik

14 maja nastąpiło otwarcie jedynej w swoim rodzaju międzynarodowej wystawy poświęconej krajobrazom regionów poprzemysłowych Nord-pas-de-Calais, Zagłębiu Ruhry, Górnego Śląska. Wystawa potrwa do 3 czerwca.

Plakat wystawy C.O.A.L. na Rondzie Sztuki w Katowicach / Fot. Jan NawrotC.O.A.L. jest międzynarodową wystawą traktującą o węglu. W zasadzie o poprzemysłowym krajobrazie europejskich regionów bezpośrednio związanych z jego wydobyciem. Chodzi tu mianowicie o francuski region Nord-pas-de-Calais, niemieckie Zagłębie Ruhry i polski Górny Śląsk.

Projekt finansowany jest z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonego na kulturę oraz przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem projektu jest pokazanie piękna i niepowtarzalności krajobrazu regionów uprzemysłowionych. Artyści z Francji, Niemiec i Polski objechali wszystkie wyżej wymienione regiony, gdzie mogli obserwować okolice i interpretować otaczający ich krajobraz.

Na każdym z nich oglądane miejsca zrobiły inne wrażenie. Artyści po obserwacjach dyskutowali, co się komu podobało, jak oni interpretują otaczającą ich rzeczywistość i w jakiś sposób mają zamiar przedstawić to, co wywarło na nich największe wrażenie. Mamy więc grafiki, malowidła, zdjęcia, filmy, dźwięki, a także niestandardowe formy artystyczne. Do owych niestandardowych form przekazu artystycznego zaliczyć możemy rulon wypełniony etykietkami, kawałkami papieru, banderolami, fragmentami plakatów lub po prostu śmieciami, które w jakiś sposób zainspirowały artystkę do stworzenia dzieła, które prezentuje się wspaniale i przykuwa uwagę każdego odwiedzającego.

Wernisaż wystawy W.Ę.G.I.E.L., bo tak brzmi polska nazwa projektu, rozpoczął się 14 maja o godz. 17. Właściwie, to głośno wokół samej wystawy zrobiło się około piętnastu minut przed otwarciem wystawy, kiedy to na katowickim rondzie zagrała orkiestra górnicza. O godzinie 17 w galerii pod kawiarnią Rondo Sztuki zaroiło się od ludzi zainteresowanych samą wystawą, artystów biorących udział w projekcie C.O.A.L., a także organizatorów i sponsorów, których na wernisażu zabraknąć nie mogło.

Kolejno występowali przed zgromadzonym tłumem głównie prowadzący projekty poszczególnych krajów: Polski, Francji i Niemiec. Po prawie godzinnym wstępie, goście zostali zaproszeni piętro wyżej na koncert trio Jarek Mamczarski (muzyka elektroniczna, elektroakustyczna)/ Piotra Domagała (gitara)/Ryszard Ortman (saksofon). Ten ostatni jest także jednym z autorów prac wystawionych w galerii. Koncert był w prawdzie krótki, ale intensywny. Dźwięki kilku improwizowanych utworów wypełniły przestrzeń Ronda po brzegi. Było naprawdę głośno, ale to nie zmienia faktu, że publice się podobało, bo wszyscy zebrani słuchali muzyków do samego końca.

Po koncercie był poczęstunek. Niewielu odwiedzających pozostało jednak do tego czasu w kawiarni. Jedni na koncert duetu Polpo Motel, który miał odbyć się o godzinie 20, czekali w galerii na dole, gdzie mogli na spokojnie, bez zbędnego tłumu, podziwiać eksponaty, a inni popijając drinki rozmawiali i dyskutowali w kawiarni. Koncert Polpo Motel był jednak dodatkiem do całego wernisażu wystawy, pewnie właśnie dlatego poza organizatorami i osobami bezpośrednio związanymi z projektem W.Ę.G.I.E.L. nie wiele osób zostało, aby posłuchać elektryzującego i niesamowitego duetu. W jego skład wchodzą sopranistka Olga Mysłowska z wykształcenia śpiewaczka i klawiszowiec Daniel Pigoński grający na dziecinnych keyboardach podłączonych do elektronicznych przetworników i komputera ułożonych na deskach do prasowania.

Wystawa C.O.A.L. potrawa do 3 czerwca, a potem wyrusza w świat – do Niemiec i Francji. Wstęp na wystawę jest wolny, a naprawdę warto ją zobaczyć, bo jest jedyna w swoim rodzaju.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

fotki są w galerii, którą też dodałem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.05.2008 12:57

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.