Facebook Google+ Twitter

Wernisaż wystawy kroszonek w Muzeum Górnośląskim

Miłośników zdobienia jajek wielkanocnych zaprasza Muzeum Górnośląskie w Bytomiu na wernisaż XXV. Konkursu Górnośląskie Kroszonki, który odbędzie się 29. marca o godzinie 11.00.

Prace prezentowane na ubiegłorocznym konkursie / Fot. Piotr A.JeleńW tym dniu także poznamy laureatów tegorocznego konkursu, dla których organizatorzy poza dyplomami i nagrodami rzeczowymi przewidzieli także nagrody finansowe.

Jak czytamy w regulaminie konkursu prace oceniane będą w czterech kategoriach według technik wykonania: techniką rytowniczą (drapane), wykonane techniką batikową (pisane woskiem), wykonane innymi tradycyjnymi technikami (np. oklejane) oraz wykonane nowatorskimi technikami zdobienia.
Głównymi kryteriami oceny prac będą walory artystyczne, jak również estetyczne.
Za najlepsze prace konkursowe przyznane zostaną nagrody finansowe. Jury może przyznać dodatkowe wyróżnienia zależnie od ilości i poziomu artystycznego prac.

To już XXV. edycja kroszonkarskiego konkursu, jaki organizowany jest w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Prace prezentowane na ubiegłorocznym konkursie / Fot. Piotr A.Jeleńchociaż należy odnotować fakt, iż swój początek współzawodnictwo o najpiękniej zdobione jajko miało miejsce w Muzeum Gliwice. Zresztą w tym temacie współpraca pomiędzy obu placówkami muzealnymi przebiega do dnia dzisiejszego.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość przejęcia do zbiorów wybranych prac spośród prac nagrodzonych i wyróżnionych z prawem do nieodpłatnego eksponowania, a także reprodukowania wizerunków prac w związku z działalnością Muzeum (w wydawnictwach, prasie, telewizji czy sieci internetowej).
Odbiór kroszonek będzie możliwy po zakończeniu wystawy do 30 maja 2014 r.

Prace prezentowane na ubiegłorocznym konkursie / Fot. Piotr A.JeleńTematyka konkursowa górnośląskich kroszonek została także uwieczniona drukiem. Do tej pory ukazały się dwa opracowania. W 2004 roku Górnośląskie kroszonki i ich twórcy. 15-lecie konkursu. Najpiękniejsze kroszonki i cztery lata później z okazji dwudziestej edycji konkursu, katalog Najpiękniejsze kroszonki 2004-2008.

Ubiegłoroczne prace konkursowe
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - 29 marca o godz. 11.00

Wystawa potrwa do 4 maja 2014 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

na pewno :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mężczyźni także się w to bawią, relacja z ubiegłego roku, a galerię napewno zamieszczę, bo by mni Towarzystwo z MGB nie darowało. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie jaja to rozumiem...Ale se jaja robią...to widać, słychać i czuć...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

śliczne cacka, arcydzieła kobiecej ręki.
a propos. Czy są mężczyźni mający tyle cierpliwości ?
o innych atrybutach nie mówiąc, koniecznych do wykonania tych dzieł sztuki ? Jak szkoda , że nie mogę obejrzeć. A może na koniec konkursu jakąś galerię pisanek nam zaserwujesz Piotrze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.