Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11309 miejsce

Wernisaż wystawy Moniki Misztal, czyli nie samą sztuką...

Nieprzewidziane okoliczności sprawiły, że artystka spóźniła się na sobotni (9 listopada 2013 r.) wernisaż swojej wystawy "Wielkie żarcie" blisko pół godziny. Jechała z Krakowa do Ostrowca Świętokrzyskiego. Amatorzy jej sztuki jednak czekali.

Flaczki wieprzowe i Sos bolognese Moniki Misztal. / Fot. Krzysztof KrzakNie było to czekanie pozbawione emocji i nieoczekiwanych wydarzeń. Niedługo po wprowadzeniu w klimat wystawy dokonanym przez Marcina Jedlikowskiego, przedstawiciela Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, organizatora wystawy spadły "Flaczki wieprzowe", jeden z obrazów Moniki Misztal, rodowitej ostrowczanki, która w ubiegłym roku obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (obecnie jest doktorantką Wydziału sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w tym mieście). Swój talent zaczęła rozwijać jednak w ostrowieckim Ognisku Plastycznym pod kierunkiem nieżyjącego już Kazimierza Bąka, który zwykł mawiać, że "prawdziwego artysty akademia nie zepsuje". I by się przekonać o słuszności bądź fałszywości tego stwierdzenia, znane z niekonwencjonalnych pomysłów Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki postanowiło zorganizować Monice Misztal wystawę w Pracowni Otwartej "Kontrola Jakości", która zainaugurowała swoją działalność 13 września tego roku wystawą Wojtka Mazana "Pozdrowienia z Ostrowca".

Wielkie żarcie - nie tylko na obrazach. / Fot. Krzysztof KrzakW oczekiwaniu na przyjazd artystki organizatorzy zaserwowali gorące danie rodem z kuchni egzotycznej, co było smakowitym nawiązaniem do tytułu ekspozycji ("Wielkie żarcie") i powiedzenia, iż nie samą sztuką człowiek żyje, a także do dominującej inspiracji twórczej Moniki Misztal. "Sos bolognese", "Śledzie", "Ser", "Salami", "Kiełbasa", "Drugie danie", "Kanapka" i wspomniane już "Flaczki wieprzowe" to "dania", które malarka zaserwowała na swoich wielkoformatowych olejnych płótnach, na których poza oryginalnym, w niektórych przypadkach zaskakującym ujęciem banalnego wydawałoby się tematu uderza żywy, wyrazisty kolor, czyniący nieoczekiwanie malarskie jedzenie nadzwyczaj frapującym i przykuwającym uwagę oglądającego. W podobnym temacie utrzymana jest też wideo projekcja autorstwa Moniki Misztal "Mielonka". Wszystkie prace młodej artystki powstały w ciągu ostatniego roku i pozwalają stwierdzić, iż znalazła ona swoją niszę w sztuce Monika Misztal, Marcin Jedlikowski (z lewej) i Jarosław Wójtowicz podczas wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tle obraz Ser. / Fot. Krzysztof Krzakwspółczesnej. Jej talent i niebanalne postrzeganie rzeczywistości zostały już potwierdzone wcześniej, jako że Misztal brała już udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, a ponadto otrzymała nominację do Nagrody im. Eugeniusza Gepperta i została zakwalifikowana do finału konkursu malarskiego "Zielona Marchewka". Towarzyszący Monice Misztal Jarosław Monika Misztal w Pracowni Otwartej Kontrola Jakości w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakWójtowicz, od dłuższego czasu obserwujący poczynania artystyczne malarki podkreślał energię, niecierpliwość i wnikliwość twórczą pozwalającej jej na uzyskiwanie mocnych efektów zarówno w abstrakcyjnych obrazach, jak i w wideo projekcjach. Sama Monika Misztal obiecała, że postara się częściej wystawiać swoje prace w rodzinnym mieście, bo czuje w sobie takie pragnienie, a także obowiązek.
"Wielkie żarcie" Moniki Misztal można oglądać do końca listopada w każdą niedzielę w godz. 15 -17 w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości”, aleja Solidarności 9 (budynek Świętokrzyskiego Centrum Badania Jakości, wejście od tyłu).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo oryginalnie :) W czasach światowych skandali z pożywieniem... wystawa na pewno Na Czasie! Gratuluję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, Stowarzyszenie Nie z tej Bajki za każdym razem czymś zaskakuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, chyba takiej wystawy dotąd jeszcze nie było ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.