Facebook Google+ Twitter

Wernisaż wystawy o Henryku Sławiku

„Henryk Sławik - Zapomniany Bohater Trzech Narodów”.Tak zatytułowano wystawę, której wernisaż odbył się w katowickiej Akademii Muzycznej.

 / Fot. Wiesław UrbańczykSławik urodził się w 1894 r. we wsi Szeroka na Śląsku. Znany był jako dziennikarz, polityk, społecznik, ale przede wszystkim ktoś, kto bezwzględnie przestrzegał zasady, że najwyższą wartością jest ludzkie życie.

Podczas II wojny światowej na terytorium Węgier opiekował się tysiącami polskich uchodźców; uchronił przed śmiercią około 5 tysięcy Żydów. Zapłacił za to najwyższą cenę. Został aresztowany przez Niemców i zamordowany w sierpniu 1944 roku w obozie koncentracyjnym Mauthausen–Gusen. Nie wydał nikogo ze swoich przyjaciół podczas brutalnych przesłuchań.

Organizatorami wystawy w Katowicach są: Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego doktora Marka Migalskiego, Stowarzyszenie Projekt Śląsk i Stowarzyszenie Henryk Sławik Pamięć i Dzieło.

 / Fot. Wiesław UrbańczykGośćmi specjalnymi wernisażu byli: wiceprezydent Miasta Katowice Michał Luty, przewodniczący Gminy Wyznania Żydowskiego w Katowicach Włodzimierz Kac i konsul Stanów Zjednoczonych Jeffrey Vick.

Wernisaż rozpoczął się uroczystymi przemówieniami dra Marka Migalskiego, Aleksandra Fiszera- współorganizatora wystawy, prezesa Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych, konsula Jeffreya Vicka oraz wiceprezydenta Michała Lutego. Wszyscy prelegenci zgodnie przyznali, że idea promowania tak wielkiej postaci jaką jest Henryk Sławik jest niezwykle potrzebna, gdyż światu wciąż niezbędni są bohaterowie. Specjalnym gościem był rektor Akademii Muzycznej prof. Tomasz Miczka, dzięki któremu wystawa mogła się odbyć we wnętrzach siedziby Akademii.

Wystawa składa się z plansz ilustrujących życie Henryka Sławika, począwszy od szczęśliwych lat przed wojną, poprzez jego chwalebne ale niezwykle ciężkie lata wojenne, kończąc na tragicznej, bohaterskiej jego śmierci.

Unikatową rycinę z wizerunkiem Henryka Sławika z lat 30. ub. wieku przekazał Konstanty Wolny.

Wystawę można oglądać w patio Akademii Muzycznej do 22 czerwca. Następnie zostanie ona zaprezentowana w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a potem w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

 / Fot. Wiesław Urbańczyk / Fot. Wiesław Urbańczyk / Fot. Wiesław Urbańczyk

Krystyna Urbańczyk
Tekst zamieszczony pierwotnie na : kontakt24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.