Facebook Google+ Twitter

Wernisaż wystawy "The Wall - sztuka na granicy" na Słowacji

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-16 10:56

Galeria Bielska BWA uczestniczy w transgranicznym projekcie pt. "The Wall - sztuka na granicy". 18 czerwca br. w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji odbędzie się wernisaż wystawy, podczas ktorego zostanie zaprezentowana praca kilkunastu artystów zajmujących sie sztuką ulicy.

Projekt "The Wall - sztuka na granicy"

14-18 czerwca 2010, Liptowski Mikułasz (Słowacja)

Projekt "The Wall - sztuka na granicy" organizowany jest w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji przez miejscową Liptovską Galerię Petra Michala Bohúňa przy współpracy z Galerią Bielską BWA w Bielsku-Białej. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali artyści polscy i słowaccy, posługujący się językiem artystycznym graffiti i street-artu. Zaproponowane działania mają na celu zarówno zbliżenie artystów z sąsiadujących ze sobą krajów - uprawiających tego rodzaju sztukę wizualną, jak i umożliwienie innego spojrzenia na sztukę ulicy, która często traktowana jest powierzchownie lub pomijana, jako działanie destrukcyjne. Ważne jest też
umożliwienie kontaktu z artystami, który ma szansę wpłynąć na zmianę stereotypowego
wizerunku "grafficiarzy". Wielu z nich tworzy interesującą sztukę, nie tylko komentującą bieżące wydarzenia i zabierającą głos w ważnych wydarzeniach, ale też nawiązującą do historii lub tworzącą fantastyczne wizje przyszłości. Adresatem projektu jest młodzież i młodzi ludzie - pomysłodawcy "The Wall - sztuka na granicy" pragną dotrzeć do młodej generacji oferując dyskusje o bliskim jej języku komunikacji.

Projekt "The Wall - sztuka na granicy" realizowany jest wieloaspektowo - obejmuje zarówno działania teoretyczne, dydaktyczne, jak też twórczość artystów w samej galerii oraz ekspozycję ich pracy.

W poniedziałek, 14 czerwca br. w Liptovskim Mikulaszu rozpoczęło się pięciodniowe sympozjum, podczas którego artyści będą wspólnie realizować olbrzymie graffiti w Wielkiej Sieni Liptovskiej Galerii Petra Michała Bohúňa. Powstałe prace zostaną zaprezentowane 18 czerwca br. podczas wernisażu. W tym dniu odbędzie się również seminarium związane tematycznie zarówno z powstałym w galerii graffiti, jak i istniejącymi już realnie w Polsce i na Słowacji przykładami graffiti i street-artu. Mural ten będzie eksponowany w Liptovskiej Galerii przez trzy miesiące.
19 czerwca artyści i znawcy graffiti będą prowadzili warsztaty dla młodzieży zainteresowanej
sztuką ulicy i obcującej z graffiti na co dzień.

Jesienią w Galerii Bielskiej BWA będzie miało miejsce spotkanie, podczas którego zaprezentowana będzie dokumentacja działań na Słowacji. Uczestnicy wysłuchają też wykładu o sztuce graffiti. Projektowi towarzyszyć będzie słowacko-polski katalog.

Polskę reprezentują w projekcie artyści posiadający już ciekawy dorobek, zarówno w dziedzinie street-artu, jak i działaniach multimedialnych oraz grafice komputerowej: Marcin Buk (Malicki), Andrzej Miastkowski (Egon Fietke), Dariusz Paczkowski (3 fala) i Robert Wolny (Turbos). Stronę słowacką reprezentują: Bluer, Cke, Lena, Maroš, Peter Pank, Pure728, Pyppo 314 oraz Roubal.

"Galeria Bielska BWA od wielu lat obserwuje polską scenę street-artu. Oprócz wykładów
i warsztatów, prezentowaliśmy ten rodzaj sztuki kilkakrotnie, np. podczas Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2007 roku powstał mural Malickiego i Turbosa na ścianie bielskiego Muzeum Techniki i Włókiennictwa - mural istnieje do dzisiaj. Podobnie jest z graffiti Dariusza Paczkowskiego z ruchu "3 Fala" poświęconym wodzie - widnieje na fasadzie Galerii Bielskiej BWA od kilku lat. W sztuce tej zawsze ważne jest przesłanie, próba uświadomienia przechodniom ważnych treści poprzez zwartą i charakterystyczną dla każdego street-artowca formę graficzną i znak" - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.