Facebook Google+ Twitter

Wernisaż wystawy "Widmowy kapitał" w Toruniu

Wernisaż wystawy Agnieszki Kurant pt. "Widmowy kapitał" to kolejna odsłona projektu ''Focus Poland'', w ramach którego widzowie mają okazję zapoznać się z twórczością młodych artystów z Polski.

Praca Multiverese. Minus Jeden Dolar. / Fot. Fot. Agnieszka PawłowskaUrodzona w Łodzi, a mieszkająca w Nowym Jorku artystka specjalnie dla toruńskiego Centrum Sztuki Wspólczesnej udostępniła kilkanaście swoich prac ściśle związanych z "ekonomią niewidzialnego''. Jej prace odnoszą się do takich zjawisk jak wirtualny kapitał czy praca niematerialna, analizują kwestie przemian własności intelektualnej, symbolicznego kapitału i wartości dodatkowej.

Artystka próbuje dociec w jaki sposób zjawiska paranormalne, plotki czy mity mają wpływ na politykę i ekonomię. Czy w ogóle mają? Prace takie jak "Widmowa biblioteka" czy "Future Anterior" ukazują jak wielki wpływ na życie może mieć coś, co w rzeczywiści... nie istnieje. Praca stworzona wraz ze znanym jasnowidzem Krzysztofem Jackowskim oraz dziennikarzami "New York Timesa" wzbudziła spore kontrowersje w Chinach, którego władze nie chciały zaakceptować przepowiedzianej przez jasnowidza rewolucji w Państwie Środka.

Widmowa biblioteka / Fot. Fot. Agnieszka PawłowskaW ramach projektu powstała także wspomniana wcześniej instalacja "Widmowa biblioteka", które w rzeczywistości była prawdziwą biblioteka zawierająca fikcyjne, niewidzialne książki, książki, które nie istnieją z wyjątkiem ich obecności na kartach innych książek. Kurant dała fikcyjnym, niewidzialnym książkom status ekonomiczny i wyprodukowała je jako rzeczywiste przedmioty, tak aby stały się częścią świata materialnego. Każdy widz może wziąć ową pozycję do ręki i samemu przekonać się jak wygląda nie istniejąca książka.

Wystawę można oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu do 30 września 2012 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.