Weronika Nowakowska 8. w przedolimpijskim teście

Weronika Nowakowska zajęła 8. miejsce w biegu indywidualnym na 15 km podczas zawodów Pucharu Świata w kanadyjskim Whistler. To życiowy wynik Polki.

Weronika Nowakowska podczas biegu na Mistrzostwach Świata w szwedzkim Östersund (2008) / Fot. Lars Falkdalen Lindahl, WikipediaWeronika Nowakowska, 23-letnia polska biathlonistka, odnotowała dziś najlepszy swój wynik podczas startów w Pucharze Świata. Polka przede wszystkim dobrze spisała się na strzelnicy - chybiła tylko dwukrotnie. Nie trafiła do tarczy po jednym razie podczas pierwszego i czwartego strzelania. Weronika uzyskała rezultat gorszy od zwyciężczyni o 2.29,8 min., a do podium zabrakło jej 1.24,0 min.

Zawody wygrała Niemka Simone Hauswald, która jako jedna z dwóch zawodniczek była bezbłędna na strzelnicy. Drugie miejsce zajęła świetnie dziś biegnąca Rosjanka Olga Zajcewa, która pomyliła się na strzelnicy tylko raz. Na podium znalazła się również Ukrainka Vita Semerenko (1 pudło).

Kati Wilhelm, liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zajęła dziś dopiero 40. pozycję. Niemka pudłowała aż pięciokrotnie. Bezbłędna na strzelnicy była tylko raz - podczas drugiej wizyty. Po dwa pudła uzyskała podczas pierwszego i trzeciego strzelania, a jedno podczas czwartego. Słaby występ Wilhelm pozwolił jej jednak na zachowanie żółtej koszulki liderki Pucharu Świata.

W zawodach brały udział również trzy inne Polki. Agnieszka Grzybek zajęła 43. miejsce (3 pudła, tj. 1+0+1+1), Magdalena Gwizdoń była 46. (1+0+1+1), a Krystyna Pałka - 55. (2+3+0+1).

Dzisiejszy znakomity występ Nowakowskiej pozwolił jej awansować w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z 49. na 42. pozycję (121 punktów).

Weronika Nowakowska występuje w barwach AZS AWF Katowice. Swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata zdobyła podczas zawodów inaugurujących obecny sezon, w szwedzkim Östersund. Zajęła wówczas 21. miejsce. Jej najlepszym dotychczasowym rezultatem jest 4. miejsce w biegu sztafetowym w austriackim Hochfilzen (21.12.2008r.)

Wyniki biegu indywidualnego na 15 km; Whistler k. Vancouver, 11.03.2009r. / Fot. Mariusz Michalski, Print Screen ze strony IBU

Dzisiejsze zawody były przedolimpijskim sprawdzianem. Rozegrano je bowiem w kanadyjskiej miejscowości Whistler (125 km na północ od Vancouver) - na trasie, na której za rok zawodniczki pobiegną podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich.