Weronika Nowakowska i Agnieszka Cyl blisko olimpijskiego podium

Tora Berger została mistrzynią olimpijską w biegu indywidualnym podczas XXI ZIO w Vancouver. Medal srebrny wywalczyła Jelena Chrustaliewa, a brązowy Daria Domraczewa. Weronika Nowakowska i Agnieszka Cyl znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Tora Berger (Norwegia) / Fot. Bjarte Hetland, Wikimedia CommonsW czwartek odbyły się w kanadyjskim Vancouver kolejne zawody biathlonowe w ramach XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich - bieg indywidualny pań. Na linii startu stanęło osiemdziesiąt siedem biathlonistek. Jako pierwsza na trasę 15 km wyruszyła Amerykanka Sara Studebaker, a jako ostatnia Rumunka Reka Ferencz. Wystartowały również cztery Polki. Z numerem 15. pobiegła Agnieszka Cyl, z 51. Krystyna Pałka, z 71. Weronika Nowakowska i z 74. Magdalena Gwizdoń.

Logo XXI ZIO w Vancouver / Fot. vancouver2010.comMistrzynią olimpijską została Tora Berger. Norweżka w pozycji leżącej nie popełniła błędu, a w pozycji stojącej chybiła raz. Czas triumfatorki to 40.52,8 min. Medal srebrny zdobyła dobrze dysponowana podczas tych igrzysk Jelena Chrustaliewa. Kazaszka do mistrzyni olimpijskiej straciła 20,7 sek. i złoty medal przegrała na trasie biegu, bowiem na strzelnicy nie pomyliła się ani razu. Medal brązowy z kolei wywalczyła Białorusinka Daria Domraczewa, która swój sukces zawdzięcza bardzo dobremu biegowi, gdyż na strzelnicy spudłowała raz w pozycji stojącej (+28,2 sek. straty).

Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się dziś Polki. Aż dwie z naszych reprezentantek uplasowały się bowiem w pierwszej dziesiątce zawodów. Jest to zatem najlepszy rezultat polskich biathlonistek w historii startów w igrzyskach olimpijskich. Najwyżej sklasyfikowana została Weronika Nowakowska. Polka zajęła rewelacyjne piąte miejsce. Swój sukces zawdzięcza zarówno dobremu biegowi, jak i strzelaniu. Nowakowska jeszcze przed ostatnim strzelaniem biegła po srebrny medal. Niestety podczas czwartej wizyty na strzelnicy nie strąciła jednego krążka. Do medalu zabrakło jej 36,5 sekundy, a czwarte miejsce z Niemką Kati Wilhelm przegrała tylko o 0,2 sek!

Drugą z naszych reprezentantek była Agnieszka Cyl, która również osiągnęła rewelacyjny rezultat. Ona też na dwadzieścia krążków nie strąciła tylko jednego. Wolniej jednak pobiegła od Nowakowskiej i zajęła siódmą pozycję. Do medalu zabrakło jej 1.11,5 min., co oznacza, że aby znaleźć się na olimpijskim podium musiałaby zaliczyć czyste konto na strzelnicy i pobiec szybciej o co najmniej 11,5 sek. Natomiast czwartą pozycję z Niemką Andreą Henkel przegrała tylko o 0,1 sek!