Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4086 miejsce

Wesele u Świerczkowiaków

Po blisko dwuletnich przygotowaniach, czas na premierowy pokaz widowiska „Wesele” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy w Tarnowie. Scenariusz przedstawienia oparto na tradycjach weselnych regionu Krakowiaków wschodnich.

Występy Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy w Tarnowie to często pokaz tańców, śpiewu i muzyki charakterystycznych dla danego regionu kraju. Przygotowywane właśnie widowisko będzie więc dla wielu zaskoczeniem, bowiem Świerczkowiacy zapraszają na „Wesele” - widowisko oparte na tradycji zwyczaju weselnego z regionu Krakowa wschodniego.
- Zaczęło się od mojej propozycji skierowanej do naszych instruktorów, choreografów i muzyków, by popracować nad widowiskiem pokazującym dawną obrzędowość, zwyczaje weselne. Pomysł musiał się uleżeć, a blisko dwa lata temu zaczęliśmy już nad naszym „Weselem” intensywnie pracować. Wiesława Hazuka zajęła się scenariuszem, reżyserią i choreografią. Tworząc scenariusz, korzystała między innymi z publikacji Oskara Kolberga i innych publikacji historycznych, ze spisanych przekazów o dawnych zwyczajach, z opisów etnograficznych, przekazów ustnych. Opracowaniem muzycznym „Wesela” zajął się Andrzej Radzik. Dla naszego zespołu muzycznego takie widowisko też będzie nowością. Będą kapelą weselną i jednocześnie aktorami w tym widowisku – mówi Katarzyna Kokoszka, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy.
Młoda para i jej najbliżsi - Kostiumy do „Wesela” zostały odtworzone na modłę starych strojów ludowych, na podstawie zachowanej literatury i eksponatów - oryginalnych ubiorów, zgromadzonych w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Przygotowaniem kostiumów zajęły się Anna Bandyk – Jarmuła i Agnieszka Słota.
Wesele odbywa się w tradycyjnej izbie. Wezmą w nim udział charakterystyczne postaci, które w tradycji pełniły określone funkcje: młodzi, drużba, starosta, starościny, rodzice młodych, chrzestni, rodzeństwo, rodzina daleka i bliska, goście. Nie zabraknie rozmaitych rekwizytów, obowiązkowych podczas dawnych wesel: to chociażby dzieża symbolizująca płodność, rózga weselna starosty - symbol zdrowia i dostatku, przetak, kołacz, chleb i wiele innych.
„Wesele” u Świerczkowiaków rozpocznie się przyjściem młodej pary z kościoła do domu weselnego.
- Orszak witany jest przez rodziców, młodym składane są życzenia, jest czas na poczęstunek. Pokażemy obrzęd oczepin, obdarowywanie i wreszcie zabawę. Gościom wchodzącym do Centrum Sztuki Mościce przygrywać będzie kapela – dodaje Katarzyna Kokoszka.
Młoda para - Widowisko „Wesele” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy, będzie można zobaczyć premierowo 23 kwietnia o godz. 18 w Centrum Sztuki Mościce. Do domu weselnego panny młodej zaproszone są zarówno osoby starsze, które zapewne pamiętają jeszcze dawne wiejskie wesela i związane z tym obrzędy, jak i osoby młode, które zobaczą wesele tak bardzo różne od współczesnych.


(Na podstawie m.in. materiałów prasowych CSM, zdjęcia Przemysław Sroka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.