Facebook Google+ Twitter

Weselisko między klatkami w zoo

Zoo powinno zapewnić zwierzętom spokój i warunki zbliżone do naturalnych - uważa weterynarz Agnieszka Janeczek, specjalistka ds. zaburzeń zachowań zwierząt. Ale wrocławski Ogród Zoologiczny funduje zwierzakom huczne nocne zabawy.

Organizatorem tych imprez jest restauracja „Letnia”, lokal mieści się między wybiegiem dla wilków, a stawem dla dzikich łabędzi i pelikanów, terenem dla żubrów i klatkami z małymi ssakami. Restaurację widać od strony Odry z powodziowych wałów, po których spacerują mieszkańcy Biskupina. - To skandal, co się tu wyrabia - twierdzą. - Głośna muzyka, mnóstwo ludzi, czasem nawet fajerwerki są.


fot. Janusz Wójtowicz/SPGWOburzenia nie kryje również Maciej, gość jednego z zorganizowanych tutaj wesel: - Wiele osób było zaskoczonych, że impreza trwa w nocy, tuż obok klatek ze zwierzętami. Goście mogli chodzić, gdzie chcieli. Nikt ich nie pilnował. Nie zauważyłem tam żadnej ochrony, prócz jednego mężczyzny przy bramie, który wpuszczał każdego na hasło „wesele”. To przecież ogród zoologiczny, zwierzęta powinny tu odpoczywać i spokojnie spać, a nie słuchać głośnej muzyki i krzyków.


To, co jednych oburza, inni postrzegają jako atrakcję. Informację o bankietach i imprezach w zoo znajdziemy na oficjalnej stronie restauracji i w internetowych serwisach reklamujących miasto. Dodatkowo czytamy, że przyjęcie może się odbyć na terenie „wskazanym przez zamawiającego”. W praktyce oznacza to, że stoliki mogą stanąć w każdym miejscu ogrodu, w bezpośrednim sąsiedztwie klatek lub w terrarium.


- Bankiety organizujemy od ponad czterech lat, wesela od roku - mówi Andrzej Zieliński, współwłaściciel „Letniej”. - Największe z nich były na 150 osób. Ludzie świetnie się tu bawią, bo i sala jest super i otoczenie egzotyczne. Nigdy nie zdarzył się tu żaden wypadek ani interwencja ochrony ogrodu. Zgodę na wesela i bankiety mamy od dyrektora ogrodu zoologicznego, którego zawiadamiamy o planowanych przez nas imprezach. Do tej pory nie spotkaliśmy się z jego odmową - podkreśla.


- Nawet ograniczony zasięg przyjęcia to stres dla zwierząt, które żyją najbliżej restauracji -  twierdzi weterynarz Agnieszka Janeczek. - Mogą przestać jeść i rozmnażać się. Szczególnie dotyczy to wilków, które w swoim naturalnym środowisku trzymają się daleko od ludzkich gospodarstw. Zoo powinno zapewnić zwierzętom warunki zbliżone do naturalnych. Ponadto nieprzespana noc wywołuje u zwierzęcia zmęczenie, a w konsekwencji agresję, która może obrócić się przeciwko człowiekowi. Wystarczy, że czyjś głos lub wygląd skojarzy się zwierzęciu z osobą, która naruszyła jego nocny spokój. Reakcja może być natychmiastowa i, na pierwszy rzut oka, nieuzasadniona, bo mało kto skojarzy nagłą agresję zwierzęcia z imprezą, która miała miejsce kilka dni wcześniej.


- Lokal, który dostaje od miasta koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej, może na swoim terenie organizować wesela lub przyjęcia - mówi Katarzyna Kasprzak, rzecznik prasowy nadzorującego ogród zoologiczny wydziału infrastruktury i gospodarki. - My takie miejsce kontrolujemy, gdy wpłyną skargi lokatorów tego samego budynku lub najbliższych sąsiadów. W tym wypadku skarg nie było, zwierzęta przecież nie mówią. Ale porozmawiamy z restauratorem, by ograniczył zasięg tych przyjęć i wzmocnimy ochronę w zoo - deklaruje.


  - Pani, jak tu wesele jest to cały ogród się weseli - cieszą się ślusarze pracujący w zoo. Wrocławski ogród zoologiczny jest jedynym w Polsce, jaki zgadza się na prowadzenie podobnej działalności na swoim terenie. - Mamy w zoo restaurację, ale całkowicie oddzieloną od zwierząt - mówi dyrektor poznańskiego ogrodu zoologicznego, jednego z największych i najbardziej nowoczesnych w Polsce. - Na pierwszym planie jest bowiem zawsze dobro zwierząt, a dopiero później względy komercyjne.

Dyrektor ogrodu, Antoni Gucwiński, nie chciał rozmawiać o tej sprawie. Decyzję o przyszłości lokalu będzie więc musiał podjąć nowy dyrektor.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.11.2006 19:07

Dla mnie bomba - gratuluję materiału :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super artykuł. Pełen profesjonalizm. Czapka z głowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

proponuję Parę Młodą wrzucać na koniec do basenu z aligatorami - to dopiero atrakcja! Sam welon by został...
a co ze zdjątkiem?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strusie to mają spojrzenie, co? ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.