Facebook Google+ Twitter

Wesołe jest życie staruszka

Kto mówi, że w pewnym wieku przyjemność powinno się czerpać głównie z pilnowania wnuków? Unijni politycy się z tym nie zgadzają! I zachęcają osoby po 55. roku życia - i nie tylko - do skorzystania z dopłat do wyjazdów zagranicznych.

To kolejny rok, gdy rząd Hiszpanii dopłaca europejskim seniorom do odwiedzin Teneryfy, Andaluzji czy Balearów w okresie jesienno - zimowym. W ten sposób chce nie tylko zapobiec zjawisku martwego sezonu, ale także promować aktywne wchodzenie w wiek dojrzały. Każda osoba, która ukończyła 55 rok życia, a nie przekroczyła 75 lat, ma prawo skorzystać z dopłaty obowiązującej na wyjazdy do jednego ze wspomnianych miejsc. A że podróże przyjemniejsze są, gdy nie odbywa się ich w pojedynkę, można zabrać ze sobą towarzysza. Niezależnie od jego wieku, rząd Hiszpanii deklaruje, że dopłaci i do jego pobytu.

- Dofinansowanie do wyjazdów jest stosunkowo wysokie - są to kwoty do kilkuset złotych - dlatego planując urlop, warto pytać o nie, naszych konsultantów z Telefonicznego Centrum Obsługi - mówi Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl - Obserwujemy, że nadal niewiele osób wie o możliwości dopłaty do urlopu lub też słyszało o tym, że program istnieje, ale nie wie, że obejmuje on każdego po 55. roku życia, a chcąc z niego skorzystać, nie trzeba wypełniać dodatkowych formularzy czy przechodzić przez specjalne procedury.

Dopłaty obowiązują do końca kwietnia. Dokąd jechać? I jakie atrakcje czekają na „staruszków” na miejscu? Mam kilka interesujących propozycji:

Teneryfa

Teneryfa to miejsce oferujące jedną z najlepszych europejskich zabaw karnawałowych. Nie dla seniorów? A dlaczego nie?! Niekoniecznie trzeba uczestniczyć w imprezach klubowych. Można natomiast być światkiem wyboru królowej karnawału (2 marca) czy też wziąć udział w przemarszu kolorowej parady ulicami Santa Cruz (4 marca). Na tym jednak nie kończą się uciechy, najważniejszym wydarzeniem jest „Pogrzeb Sardynki” - w tym roku zaplanowany na 9 marca. Obrzęd nakazuje odprowadzić nad brzeg oceanu kilkumetrową rybią kukłę, a następnie ją spalić. W ostatniej drodze towarzyszą jej płaczki żałobne - obu płci - w czarnych, kusych spódniczkach i rajstopach kabaretkach. Po zniszczeniu sardynki, które ma symbolizować koniec zimy i nadejście wiosny, rozpoczyna się wielka zabawa. Chcąc uczestniczyć w karnawale trzeba wybrać się na Teneryfę do 13 marca. Wyspa ta zapewnia również szereg innych atrakcji więc każdy w zależności do potrzeb i aktywności, może znaleźć rozrywkę odpowiednią dla siebie. Mecz w golfa na jednym z dziewięciu pół znajdujących się na Teneryfie czy wspinaczka na Teidę, najwyższy szczyt w Hiszpanii, który ze względu na zadziwiające krajobrazy został umieszczony na liście UNESCO? Wizyta w parku zoobotanicznym – Loro Park, w którym ostoję znalazło wiele zagrożonych wyginięciem gatunków czy wycieczka katamaranem, podczas której obserwować można żyjące na wolności delfiny, wieloryby i żółwie? Jest tu również wiele urokliwych miejscowości takich jak: El Medano, Candelaria, Los Gigantes, La Orotava…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Szkoda tylko, że to tak krótka wesołość :). A po powrocie zwyczajna polsko-emerytalna siermiężność. I w międzyczasie chleb po 4 :(
Ale, za rok pewnie zaryzykuję ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Grażyno,

odniosę się do Pani komentarza:) nie żebym chciała się jakkolwiek tłumaczyć. Jako autorka mogę powiedzieć, że tytuł jest przekorny trochę ale taki ma być, jak to tytuł:) Mam rodziców w wieku 53 lata i wiem, że do staruszków im daleko - bliżej "staruszka" jest moja cudowna babcia lat 89:)

Natomiast zupełnie zgadzam się z panią Stefanią, że życie owo może być wesołe pod warunkiem, że zdrowia jest odpowiednio dużo. Bardziej zależało mi na zachęceniu osób, które są w wieku moich rodziców do skorzystania z dopłat - skoro im się należą - niż do czego innego. Uważam bowiem, że osoby w wieku lat 50+ mogą jeszcze masę rzeczy zrobić, zobaczyć, przeżyć. I jeżeli ktoś im to ułatwia, to dlaczego mają z tego nie skorzystać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wesołe? Zależy od poczucia humoru. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za rok mam być staruszką? Niech ja tylko dostanę to dofinansowanie, to ja już sobie zaplanuję pobyt :)) Niech młodzież drży :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wesołe może być życie staruszka, pod warunkiem, że jest zdrów i ma trochę kasy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.