Facebook Google+ Twitter

Wesołe jest życie wieśniaka

Zmieniająca się rzeczywistość ekonomiczna powoduje zmianę poglądów w kwestii oceny zadowolenia z własnego życia i jego jakości. Kompleksy zamieniają się w satysfakcję i na odwrót.

Dziś ogłoszono wyniki akcji badania opinii publicznej w sprawie przyłączenia do miasta Łapy (woj. podlaskie) terenów należących do sąsiednich wsi. Stała się rzecz dotychczas niespotykana w podobnych sytuacjach, albowiem mieszkańcy przyległych do Łap wsi masowo odpowiedzieli: Nie chcemy do miasta!

Zgodzili się jedynie na włączenie w granice miasta około 100 hektarów zabagnionych nieużytków. Powodem sprzeciwu są pieniądze. Konkretnie dopłaty rolnicze do gruntów rolnych położonych na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, które rolnicy straciliby, gdyby ich ziemia weszła w granice miasta. Dodatkowo wzrósłby niepomiernie podatek od nieruchomości.

Tereny wiejskie są obecnie uzbrojone w potrzebne media, dopłaty gwarantują dochodowość na poziomie umożliwiającym zaspokojenie najpilniejszych potrzeb bytowych. Współczesna wieś coraz rzadziej przypomina dziurę zabitą dechami a coraz częściej kojarzy się z miejską enklawą, gdzie dostępne są wszystkie niezbędne do życia instytucje: szkoła, kościół, gabinet lekarza rodzinnego i dentysty, poczta, sklepy. Brakuje tylko ogrodzeń i ochroniarzy typowych dla miejskich enklaw, za to jest mnóstwo przestrzeni i zieleni.Lekarz na miejscu. Ośrodek zdrowia w Białaszewie woj. podlaskie. / Fot. Andrzej DołęgaDo kościoła blisko. Kościół parafii Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Białaszewie woj.podlaskie. / Fot. Andrzej Dołęga
Dzieci mają szkołę na miejscu. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Białaszewie woj. podlaskie. / Fot. Andrzej Dołęga

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

wreszcie krytyka, bo juz zaczynało być nazbyt słodko :):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sorry, ale stwierdzenie "Stała się rzecz dotychczas niespotykana w podobnych sytuacjach..." jest dla mnie mocno na wyrost. Miejscowości wokół Poznania już od dawna nie chcą być wcielone w granice miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Anią. Świetny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.